Lista Mocy: Tomasz Karcz
Tomasz Karcz – fryzjer i stylista, wyróżniony w kategorii Sztuka, moda, design w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.
Kreator wizerunku, stylista, projektant mody, fryzjer. Do włosów rękę miał od dziecka. Dosłownie – w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1984 r. urodził się z zespołem Polanda, czyli rzadkim zespołem wad wrodzonych, który w jego przypadku oznaczał brak prawej dłoni. Mimo to już od dziecka zdobywał pierwsze zawodowe szlify, całymi godzinami strzygąc i farbując plakatówkami włosy lalkom. Spod jego (lewej) ręki wychodziły też fryzury na głowach koleżanek, cioci i mamy.
Swój optymizm, tendencję do przekuwania ułomności w atuty i życiowe motto: „Niepełnosprawność kryje się w głowie”, zawdzięcza właśnie mamie, która radziła: „Śmieją się z ciebie? Śmiej się z nimi”.
Choć nieomal zboczył z obranej ścieżki – gdyż pedagodzy pukali się w głowy: „Fryzjer bez ręki? To się nie uda!” – wrodzony talent i determinacja zawiodły go do Krakowa, gdzie od 2006 r. prowadzi własny salon fryzjerski, pracownię krawiecką i showroom pod nazwą Pracownia Tomasz Karcz.
W programie „Misja Integracja” powiedział:
- Wybrałem taki fajny i wdzięczny zawód, dzięki któremu codziennie wychodzą ode mnie zadowolone osoby. Łatwo jest pracować, gdy każdego dnia żegna się z tobą ileś szczęśliwych twarzy – przyznaje.
Jako fryzjer kładzie nacisk na długie rozmowy z klientkami, bo fryzura to „coś bardziej dla duszy niż dla ciała”. Jako projektant dba o wspieranie rodzimej gospodarki – szyje w Polsce, z polskich tkanin, z pomocą polskich pracowników.
- Moje projekty przeznaczone są dla ludzi wymagających, odważnych, którzy nie boją się wyróżniać z tłumu i cenią sobie niezależność – przekonuje artysta.
Czyli dla osób takich jak on.
Komentarze
-
Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!
27.12.2022, 17:43Brawo!odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
Dodaj komentarz