Czy mogli mi zabrać orzeczenie?
Czy mając niepełnosprawność o stopniu na stałe można go utracić? W [do wiad. red.] roku dostałam orzeczenie symbol 11-J i 05-R na stałe. W [do wiad. red.] roku złożyłam ponownie, bo chodziło mi o kartę parkingową. Na komisji dostałam stopień lekki. Po odwołaniu sprawa trafiła w końcu do Sądu. Sąd utrzymał wyrok w mocy. Chciałabym się dowiedzieć, czy orzeczenie na stałe zostało mi zabrane? Czy można dowiedzieć się, jakie przepisy to regulują? Czy powtórnie muszę starać się o orzeczenie?
Szanowna Pani,
niestety, nie ma wprost przepisów regulujących powyższą kwestie. Oczywiście, może Pani składać wniosek o zmianę orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które zostało utrzymane wyrokiem sądu, przedkładając nową dokumentację medyczną, której dotychczas nie przedkładała Pani powiatowemu zespołowi ds. orzekania o niepełnosprawności.
Moim zdaniem, jeżeli nie uchylono e najnowszym orzeczeniu poprzedniego orzeczenia wydanego na stałe, to orzeczenie na stałe powinno dalej obowiązywać.
W pewnym jedynie zakresie Pani problem reguluje § 15 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, zgodnie z którym w § 15:
- Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.
- W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o wydanie orzeczenia o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
- W przypadku gdy załączona dokumentacja medyczna oraz badanie osoby, o której mowa w ust. 2, przez lekarza – przewodniczącego składu orzekającego, nie wskazują na zmianę stanu zdrowia tej osoby, skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Można też tę sprawę skonsultować z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, poniżej podaje kontakt:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
tel.: 22 529 06 00
e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik