Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstał film o aktywności w ramach kampanii „Nieinni”

01.12.2017
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
Klisze filmowe

Miasto Białystok rozpoczęło kampanię społeczną „Nieinni”, która ma pokazywać aktywność osób z niepełnosprawnościami, ich pasje i działania w żaden sposób nieodbiegające od tego, co robią pełnosprawni. Powstał film promujący akcję, który pokazywany będzie m.in. w szkołach.

W piątek, 1 grudnia, w białostockim Centrum im. Zamenhofa 5-minutowy film miał swoją prapremierę, a pierwszymi recenzentami byli jego bohaterowie.

Walka ze znieczulicą

To sześć osób, których zainteresowania i pasje pokazują, że można być aktywnym również będąc osobą z niepełnosprawnością. Uprawiają sporty, jedna z bohaterek maluje i studiuje, niewidomy chłopak jest didżejem, a inny z bohaterów pracuje w warsztacie samochodowym - w dwa lata po dramatycznym wypadku, w którym stracił nogi.

„Nie oczekuję jałmużny”, „chciałabym coś komuś od siebie dać - może uda mi się to zrobić przez moją sztukę”, „chcę pokazać ludziom, że też coś mogę”, „to my musimy działać, żeby zmieniać pogląd o niepełnosprawnych” – mówią w filmie jego bohaterowie.

Jeden z nich, niewidomy DJ Mateusz Brytczuk po prezentacji „Nieinnych” (zaznaczył, że zabrakło mu audiodeskrypcji, więc „widział go słuchem”) wyraził nadzieję, iż film pomoże walczyć ze znieczulicą, która - jego zdaniem - ma miejsce.

- Nie możemy się chować, nie możemy chować głowy w piach, musimy otwierać się na ludzi, to my musimy o siebie zawalczyć – mówił dziennikarzom.

Film w internecie

Tegoroczna kampania jest kolejnym elementem białostockiej akcji „Społeczne. Ważne. Potrzebne”. W ubiegłym roku powstał clip „Ostatni skok” przestrzegający przed brawurą nad wodą.

Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz mówił na konferencji prasowej przy okazji pierwszego pokazu filmu „Nieinni”, że ma on uwrażliwiać i inspirować widzów do pozytywnych zachowań wobec osób z niepełnosprawnością.

Reżyser tej produkcji Krzysztof Kiziewicz powiedział, że bohaterowie filmu byli tak dobierani, by na ich przykładach można było pokazać, że „przełamali wszelkie bariery”.

- Nie robiliśmy patosu, staraliśmy się w tym przekazie, też i smutnym, bo widzimy i dramatyczne obrazy (...), pokazać coś pozytywnego. Ci ludzie tworzą inny punkt widzenia o niepełnosprawności – dodał. Zaznaczył, że film skierowany jest to wszystkich: osób pełno- i z niepełnosprawnością.

„Nieinni” trafią do internetu, będą pokazywani też w białostockich szkołach, podczas cyklicznych spotkań z inicjatywy pełnomocnika prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas