Dosłowny grad medali polskich armwrestlerów!
Aż 21 medali zdobyli Polacy w zawodach Pucharu Świata Niepełnosprawnych w armwrestlingu Złoty Tur Cup 2017 w Rumi, k. Gdyni. To najbardziej rozpoznawalna na świecie impreza w siłowaniu się na ręce!
Co roku do Polski przyjeżdża ponad 100 uczestników z niepełnosprawnością. Dominują sportowcy z krajów, w których amrwrestling jest najbardziej popularny, tj. Rosja, Ukraina, Kazachstan, Bułgaria, USA, Turcja, Gruzja, w których na uczelniach sportowych funkcjonują katedry armwrestlingu i narodowe związki sportowe finansujące szkolenie młodzieży i starty kadry narodowej.
Armwrestlerzy z niepełnosprawnością rywalizowali w kilku kategoriach: zawodnicy stojący – głównie zawodnicy z porażeniem mózgowym, z protezami nóg; stojący bez ręki; siedzący na wózkach; siedzący bez ręki niedowidzący i niewidzący; niesłyszący i niedosłyszący.
Marta Opalińska zdobyła cztery złote medale w rywalizacji osób z niepełnosprawnością. Również z czterema medalami do swojego rodzinnego Międzychodu wrócił Dawid Łapa, który zdobył dwa złote medale. Dwa złote i jeden srebrny medal zdobyła Sonia Turzyniecka, która po urazie kręgosłupa ma duże problemy z poruszaniem się. To polska multimedalistka, która armwrestling trenuje od 6 lat, wyciska też sztangę leżąc. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zawodniczka ma... 64 lata.
Najwięcej braw od licznie zgromadzonej publiczności zebrał najmłodszy reprezentant Polski, 15-letni Dominik Zaorski, chorujący na dziecięce porażenie mózgowe. Przesympatyczny zawodnik klubu UKS Szesnastka Koszalin po każdej swojej walce odwracał się do kibiców i pytał: „Dobrze było?”. Wywalczył dwa brązowe medale w rywalizacji juniorów.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz