Samochód sterowany... joystickiem. Musisz to zobaczyć! [WIDEO]
Mateusz Puszkarski, prawnik i były sportowiec, sparaliżowany po wypadku będzie mógł samodzielnie prowadzić samochód. Prototyp pierwszego w Polsce auta dostosowanego do potrzeb osób z porażeniem czterokończynowym zaprezentowano 8 listopada w Warszawie.
Mateusz Puszkarski był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. Po skoku do wody doznał jednak urazu kręgosłupa i został częściowo sparaliżowany. Dziś ma 33 lata, od 10 jeździ na wózku. Skończył studia na wydziale prawa i jest aplikantem radcowskim, jednak dopiero specjalnie przystosowany samochód umożliwi mu podjęcie pracy na pełen etat.
- Zależało nam, aby Mateusz mógł samodzielnie kierować pojazdem. W tym celu, z tyłu pojazdu została zamontowana rampa najazdowa, aby wózek inwalidzki mógł swobodnie wjechać do samochodu. W miejscu kierowcy usunięto fotel i zainstalowano system mocowania wózka. Mateusz będzie mógł swobodnie kierować pojazdem za pomocą joysticka – mówił Zbigniew Zawada, kierownik Pracowni Szkolenia Kierowców w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji.
Samochód został w pełni zautomatyzowany. Umożliwia bezprzewodowe otwieranie drzwi, ramp i najazdów. Tylną klapę otwiera się jednym przyciskiem. Ważnym elementem jest dodatkowe ogrzewanie.
Pojazd zaprezentowano podczas konferencji „Mobilność motoryzacyjna osób niepełnosprawnych jako czynnik wspierający aktywność zawodową i społeczną” zorganizowanej przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) i Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom (SPiNKa).
Komentarze
-
koniecznosc
11.12.2017, 17:54dostep dla wszyskich O/N na raty...odpowiedz na komentarz -
MOBILNOŚĆ
11.11.2017, 10:59Projekt godny i warty szerokiego rozpowszechnienia. Im więcej będzie zamówień, tym bardziej obniży się cena jednostkowa pojazdu. Ponadto inne firmy również mogą przedstawić taką ofertę z korzyścią dla potrzebujących.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
- „Ubezwłasnowolnienie i DPS to byłaby dla mnie masakra”
Dodaj komentarz