Prawo do dodatkowej przerwy w pracy
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. W myśl ustawy, osoba niepełnosprawna ma także prawo do dodatkowej przerwy w pracy 15 minut, wliczonej do czasu pracy. Co jeśli w regulaminie pracy jest zapisana przerwa śniadaniowa 20 minut po 4 godzinach pracy i dodatkowa 10 minut po 6 godzinach pracy? To już jest o 15 minut więcej niż wymaga KP. Czy ponadto należy się dodatkowe 15 minut?
Szanowny Panie,
zgodnie z art. 17 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Nie narusza to przepisu art. 134 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666).
Uregulowana w art. 17 w/w ustawy przerwa ma służyć gimnastyce usprawniającej lub wypoczynkowi, moim zdaniem w dalszym ciągu przysługuje Panu dodatkowa przerwa uregulowana w art. 17 w/w ustawy.
Gdyby ustawodawca chciał wyłączyć w Pana sytuacji prawo do dodatkowej przerwy, wprowadziłby zapewne analogiczne rozwiązanie, jakie ma miejsce przy dodatkowym urlopie wypoczynkowym, zgodnie bowiem z art. 19 ust. 2 w/w ustawy, urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik