Brat chce mnie zatrudnić. Jak z dofinansowaniem?
Witam. Mój brat chce mnie zatrudnić w swojej firmie, ktorą na razie prowadzi samodzielnie. Czy przysługuje mu się 75, czy może 90 procent dofinansowania? Czy są jakieś obostrzenia przy zatrudnianiu rodziny? Dodam, że mam stopień umiarkowany ze schorzeniem specjalnym. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wypłacane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przysługuje pracodawcy na pracowników, którzy są ujęci w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez Fundusz. Ewidencja ta jest uzupełniana przez PFRON na podstawie składanych co miesiąc przez pracodawców informacji, zawierających numer PESEL zatrudnionej osoby niepełnosprawnej. Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne jest wykazanie zaistnienia efektu zachęty.
Pani brat może Panią zatrudnić. Prowadząc działalność gospodarczą będzie mu przysługiwać dofinansowanie w wysokości 75% poniesionych kosztów płacy.
Szczególne uregulowania dotyczą zatrudniania tzw. osób współpracujących (do których Pani się nie zalicza jako siostra). Przez osobę współpracującą, zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy rozumieć małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia. Dofinansowanie może zostać udzielone do wynagrodzenia osoby współpracującej, o ile pracodawca zawarł z nią umowę o pracę. Jednak w tym przypadku należy pamiętać o prawidłowym wykazaniu kosztów płacy w informacji składanej do PFRON. Przypominamy, że pod pojęciem tym rozumieć należy wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe naliczone od tego wynagrodzenia i obowiązkowe składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny