Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy potrzeba dodatkowego zaświadczenia od pracownika?

26.10.2017
Autor: K.

Dzień dobry. Jak mogę ustalić, czy kod 10-N w orzeczeniu o niepełnosprawności w stopniu znacznym uprawnia firmę do zaliczenia tej osoby do stopnia znacznego ze szczególnymi schorzeniami? Czy potrzebuję dodatkowego zaświadczenia od pracownika stwierdzającego jedną z chorób wymienionych w rozporządzeniu?

Szanowna Pani,

poniżej przedstawiam stanowisko zawarte na stronach Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, dotyczącego zagadnienia, o które Pani pyta.

„Wystąpienie szczególnych schorzeń, o których mowa w art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.), może zostać udokumentowane orzeczeniem lub zaświadczeniem lekarza specjalisty (zob. wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2009 r., III SA/Wa 718/09).

Obowiązujące przepisy nie określają oficjalnego wzoru tego zaświadczenia. Mając także na uwadze charakter niektórych z tych schorzeń, dla celów wpłat na PFRON wystarczające jest, aby zaświadczenie zawierało:

  • pieczęć i podpis lekarza, pieczęć podmiotu leczniczego,
  • imię i nazwisko oraz PESEL pracownika (lub inny numer identyfikacyjny) oraz
  • informację, że u osoby tej „stwierdzono co najmniej jedno ze schorzeń, o których mowa w § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania (Dz. U. Nr 124, poz. 820, z późn. zm.)”.

Pozbawione podstawy prawnej jest natomiast żądanie zaświadczenia wyraźnie wskazującego typ schorzenia (np. przewlekłe choroby psychiczne), a tym bardziej na konkretne schorzenie (np. schizorfenia, AIDS) – bez względu na to, czy zostanie ono określone wprost, czy np. kodem z ICD-10. Wyłącznie organ orzekający w zakresie niepełnosprawności lub lekarz specjalista mogą poddawać ocenie wystąpienie u danej osoby szczególnego schorzenia oraz potwierdzać tę okoliczność.

Wymaganie zbyt szczegółowych danych jest niedopuszczalne także dlatego, że prowadzi do bezpodstawnej i nieuzasadnionej ingerencji w sferę prywatności pracownika”.

Szczegółowe informacje może Pani uzyskać korzystając z infolinii przeznaczonej dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Od 20 czerwca 2017 roku obowiązuje jeden wspólny numer infolinii: 801 233 554 (22 581 84 10 dla telefonów komórkowych).

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas