Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kultura bez barier – nie tylko w Warszawie

21.09.2017
Autor: jw, fot. inf. pras.
napis na czerwonym tle: Nie bój się chcieć

Premierowe przedstawienie TR Warszawa „Moja walka”, wycieczka do Szumina, premiera teledysku promującego film Disneya „Zwierzogród” w wersji dla osób niesłyszących, spacer po ZOO, kursy tańca – to tylko niektóre wydarzenia nadchodzącej 5. edycji Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier.

„Nie bój się chcieć” pod tym hasłem 29 września ruszy Warszawski Festiwal Kultury bez Barier. Potrwa do 15 października. Tegoroczne hasło ma zachęcić osoby wykluczone do uczestnictwa w kulturze. Pokazując możliwości, jakimi niektóre instytucje kultury już dysponują, otwiera się drogę dostępu do wydarzeń, w których mogą uczestniczyć wszyscy – bez wyjątku.

Twórcy kultury chcą, by ich działania kierować do jak najszerszego grona odbiorców. Festiwal ma zachęcić osoby z niepełnosprawnością, by również mały odwagę z tej oferty skorzystać. Trzeba tak przygotować instytucje kultury, żeby dostęp do nich był możliwy dla wszystkich chętnych. Festiwal ma pokazać, jak to zrobić. Pokazać miejsca, które są wzorcowe.

Zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodne korzystanie z kultury, to podstawowa konieczność, na jaką należy zwrócić uwagę. Dzięki zastosowaniu audiodeskrypcji, tłumaczeń na język migowy, pętli indukcyjnych, usunięciu barier architektonicznych, wybrane spektakle, projekcje kinowe i wystawy będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną, intelektualną i ruchową. Bilety w promocyjnych cenach pozwolą zaś ograniczyć wykluczenie finansowe.

Ideą Festiwalu jest zamanifestowanie potrzeby udziału wszystkich bez wyjątku w dostępie do kultury. Trzeba sprawić, żeby udział w życiu kulturalnym osób z niepełnosprawnością był w przyszłości czymś naturalnym, by mogli korzystać z ofert instytucji kultury, jak wszyscy obywatele.

Działanie w rozłożone w czasie

To już piąta edycja wydarzenia. Ze względu na coraz większe zainteresowanie, tym razem impreza startuje w nowej formule, już jako festiwal. Ma też wydłużony czas trwania, do ponad dwóch tygodni.

Instytucje i twórcy dostrzegają potrzebę uczestnictwa w kulturze osób z niepełnosprawnością, podkreślają obopólną korzyść, doceniając uważną publiczność, czerpiąc z wrażliwości uczestników, z zaangażowania organizatorów i wolontariuszy.

- Między kolejnymi edycjami festiwalu budujemy infrastrukturę, która jest potrzebna do przyjmowania ludzi niepełnosprawnych, szkolimy pracowników, którzy wiedzą, jak porozumiewać się i pracować z osobami niepełnosprawnymi – podkreślił dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski. – Mam nadzieję, że niedługo stanie się to standardem i wszystkie instytucje będą myślały o niepełnosprawnych odbiorcach na pełnoprawnych i równych zasadach.

Rozmach

Na tegoroczną edycję Festiwalu składa się ponad 260 wydarzeń, w samej Warszawie zaangażowanych jest 50 instytucji, uczestniczy aż 19 miast, poza Warszawą także Białystok, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Toruń, Wrocław i inne.

Wydarzenia organizują kina, teatry, galerie, domy kultury, oferując różne działania – spektakle teatralne, projekcje kinowe, warsztaty, wycieczki, spacery, potańcówki.

Festiwal ma też wyjątkowego partnera – jest nim Disney Polska. To efekt wspólnego działania z Fundacją Kultury bez Barier na rzecz udostępniania filmów dla dzieci z niepełnosprawnością.

Tegoroczne motto Festiwalu jest tytułem piosenki filmu „Zwierzogród”. Animacja Disneya jest pierwszym filmem dostępnym dla dzieci niewidomych i niesłyszących w wersji z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na Polski Język Migowy. 14 października w Warszawie odbędzie się promocja teledysku z udziałem niesłyszących dzieci.

Wydarzenie swoim patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, podkreślając, że udział osób z niepełnosprawnością w życiu kulturalnym kraju jest podstawowym prawem każdego człowieka i państwo musi ten udział wspierać. Jego zdaniem, takie wydarzenia jak to nagłaśniają problem, który nadal występuje, bo z dostępem do kultury dla wszystkich wciąż w Polsce nie jest najlepiej.


Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, TR Warszawa i Bemowskie Centrum Kultury. Partnerem Festiwalu jest Disney Polska. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych objęli Festiwal patronatem honorowym.

Szczegółowy program 5. edycji Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier znaleźć można na stronie wydarzenia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas