Stare orzeczenie a legitymacja
Witam, moja babcia ma obecnie 84 lata, posiada orzeczenie o trwałej niepełnosprawności 3 grupy, jednak orzeczenie to jest z 1985 r., wymagane było do pracy, gdyż babcia pracowała w Spółdzielni Pracy Inwalidów w PRL (babcia ma uszkodzone stawy w palcach rąk, są one sztywne), otrzymywała z tego tytułu rentę inwalidzką – ostatni odcinek, który znalazłam, pochodzi z 1994 r., w międzyczasie babcia weszła w wiek emerytalny i otrzymywała również emeryturę. Zastanawiam się, czy można na tej podstawie wystąpić o legitymację osoby niepełnosprawnej oraz kartę parkingową? Czy trzeba jeszcze raz wystąpić o orzeczenie niepełnosprawności? Tym bardziej, że babcia z racji wieku zaczęła niedomagać na jedno biodro i porusza się o lasce.
Szanowna Pani,
orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o całkowitej niezdolności do pracy traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Kartę parkingową wydaje się:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Karta parkingowa wydawana jest na wniosek osoby niepełnosprawnej.
Wniosek składa się do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Należy pamiętać, że jest ona odpłatna – obecnie jej koszt to 21 zł.
Z kolei legitymacja osoby niepełnosprawnej potwierdza posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności bądź o stopniu niepełnosprawności. Dokument ten może zawierać informację nt. daty jej ważności, symbol przyczyny niepełnosprawności, który jest wpisywany na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego, a także stopień niepełnosprawności. Legitymacja uprawnia do korzystania z ulg i uprawnień.
Dokument ten jest wydawany po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności. Gdy już posiadamy takie orzeczenie, możemy złożyć stosowny wniosek w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Po złożeniu wniosku starosta lub inny właściwy organ wystawia legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności.
Zalecam udanie się do właściwego miejscowo PCPR celem uzyskania szczegółowych informacji. Warto jednak pamiętać, że podstawą otrzymania karty parkingowej lub legitymacji jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki