Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bolesny powrót do biura. Jak zadbać o plecy po wakacjach?

15.09.2017
Autor: inf. pras.
ból w plecach

Zwiększona aktywność fizyczna podczas wakacji może przydać się także podczas powrotu do biura. Dzięki zdobytej kondycji łatwiej poradzić sobie z bólem pleców, który dotyka aż 80 proc. z nas! Co jednak zrobić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Ich przyczynę warto zweryfikować za pomocą kwestionariusza dostępnego na stronie KiedyBolaPlecy.pl.

Podczas długiej pracy biurowej w pozycji siedzącej narażamy kręgosłup oraz mięśnie tułowia i pleców na niekorzystne obciążenia. Efektem tego może być tzw. wzrost ciśnienia krążków międzykręgowych oraz w dłuższej perspektywie skrzywienie kręgosłupa. Ból, który pojawia się w tej sytuacji, jest formą sygnału ostrzegawczego, jaki wysyła organizm.

Zrób przerwę, ćwicz, skonsultuj się z lekarzem!

Problem bólu pleców dotyczy prawie co trzeciej osoby wykonującej prace w pozycji siedzącej. Dodatkowo na organizm niekorzystnie wpływa brak aktywności fizycznej. O ile w trakcie wakacji zdecydowanie częściej przebywa się na świeżym powietrzu i chętniej podejmuje się aktywność fizyczną, to powrót do pracy za biurkiem i statyczne spędzenie prawie całego dnia może spowodować spowolnienie procesów fizjologicznych. Efektem tego będzie spowolnienie krążenia, spłycenie oddechu, a nawet niedotlenienie, przejawiające się znużeniem, zmniejszeniem wydolności fizycznej i umysłowej.

- Zasada dbania o kręgosłup jest stała. Należy wykonywać systematyczne przerwy podczas dnia pracy, aby dać plecom odpocząć i zlikwidować napięcie mięśni powodujące ból – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, ekspert kampanii „Nie odwracaj się plecami od bólu”. – Równie ważne są nawet drobne, systematyczne ćwiczenia rozluźniające. Jednak w przypadku, gdy ból występuje przez dłuższy czas i sukcesywnie się nasila, jego geneza może być zupełnie inna. Mogą to być bóle o podłożu zapalnym. W przypadku niepokojącego bólu pleców zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym, który następnie pomoże odpowiednio pokierować terapią i w uzasadnionych przypadkach zaleci konsultację z reumatologiem – dodaje.

Ból mechaniczny czy zapalny?

Jeżeli mamy wątpliwości czy ból jest wynikiem pracy biurowej, czy też może mieć podłoże zapalne, warto skorzystać z Kwestionariusza Objawów, który znajduje się na stronie KiedyBolaPlecy.pl. Pozwoli on wstępnie ocenić prawdopodobieństwo zapalnego podłoża występującego bólu. Dalszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Pomocne informacje, jak przygotować się do wizyty u specjalisty i na co zwrócić uwagę przy rozmowie na temat objawów bólowych, znajdują się również na powyższej stronie.


Kampania edukacyjna „Nie odwracaj się plecami od bólu” firmy AbbVie Polska jest realizowana we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych
z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się Razem”, Federacją REF. Akcja służy propagowaniu wiedzy na temat zapalnego bólu pleców oraz wskazuje na konieczność wczesnego zdiagnozowania choroby. Rozpoznanie ZZSK – zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa - nie zawsze jest łatwe. Chorobę cechuje podstępny, powolny początek ze stopniowo narastającym nasileniem objawów. Pomiędzy pierwszymi objawami choroby, a jej rozpoznaniem upływa zwykle kilka lat. W Polsce czas od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia diagnozy często wynosi od 5 do 10 lat. W ramach kampanii powstała strona KiedyBolaPlecy.pl, zawierająca informacje na temat rodzaju bólu pleców oraz praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z nim. Na stronie znajduje się także Kwestionariusz Objawów, który pozwala na wstępną autodiagnozę rodzaju odczuwanego bólu pleców.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas