Światowy sport paraolimpijski ma nowego prezesa
W dniach 5-8 września 2017 r. Abu Zabi, stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, było gospodarzem Walnego Zgromadzenia i Konferencji Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). Najważniejszym punktem był wybór nowego prezesa tej organizacji. Po 16 latach sir Philipa Cravena zastąpi Brazylijczyk Andrew Parsons.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pojawili się przedstawiciele 162 narodowych komitetów paraolimpijskich i federacji sportowych, w tym prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga.
Wystarczyło jedno głosowanie
Do funkcji przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) aspirowało czterech kandydatów: Kanadyjczyk Patrick Jarvis, Brazylijczyk Andrew Parsons, Duńczyk John Patersson oraz Chinka Haidi Zhang.
Parsons, dotychczasowy wiceprzewodniczący, już w pierwszym głosowaniu uzyskał 84 głosy, czyli bezwzględną większość, i został trzecim w historii przewodniczącym tej organizacji. Haidi Zhang zgromadziła 47 głosów, John Patersson – 19, a Patrick Jarvis – 12.
- Jestem zachwycony, nie wiem, co powiedzieć – powiedział po wyborze Andrew Parsons – Chciałbym podziękować członkom IPC za ich zaufanie. Przez całą kampanię tłumaczyłem swoją wizję, jako prezes IPC, którą członkowie zaakceptowali dając mi swoje poparcie.
Nowy prezes Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego ma 40 lat, pochodzi z Rio de Janeiro. Ukończył studia z zakresu marketingu i komunikacji, mówi po portugalsku, angielsku i hiszpańsku. Od 2009 r. jest prezesem Brazyiljskiego Komitetu Paraolimpijskiego, a od 2013 r. wiceprezesem IPC.
Były pływak wiceprezesem
W wyborach na wiceprezesa IPC zwyciężył Duane Kale z Nowej Zelandii, który wygrał dwoma głosami (81:79) z Duńczykiem Johnem Paterssonem. Kale podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atlancie w 1996 r. wywalczył sześć medali w pływaniu, w tym czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.
Ustępujący ze stanowiska sir Philip Craven pogratulował nowemu prezesowi wyboru, a jego kontrkandydatom za kampanię. 67-letni Brytyjczyk przez 16 lat kierował ruchem paraolimpijskim, zwiększając jego znaczenie w sportowym świecie. Jako zawodnik pięciokrotnie startował na Igrzyskach Paraolimpijskich – w lekkiej atletyce i pływaniu oraz w koszykówce na wózkach – nie zdobył jednak medalu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
- Trzecia edycja kalendarza „Portret bez barier" 2025 – Równość, integracja i przełamywanie granic w świecie mody
Dodaj komentarz