Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trzy kroki profilaktyki raka tarczycy [WIDEO]

05.09.2017
Autor: inf. pras.
logotyp Motyle pod ochroną

Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta choroba, jak można się przed nią uchronić, a także jak powinno się badać tarczycę. Poznaj trzy kroki profilaktyki w ramach kampanii edukacyjnej „Motyle pod ochroną”.

Rak tarczycy trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Każdego roku diagnozowany jest u 3 tys. osób w Polsce. Jest także nowotworem o jednej z najszybciej rosnących zachorowalności w USA i Europie. Eksperci przewidują, że przy utrzymaniu tej tendencji, rak tarczycy do 2025 roku stałby się najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Objawy raka tarczycy

W 90 proc. przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć.

- Kluczem do leczenia raka tarczycy jest wciąż wczesna diagnostyka – mówi prof. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Podstawowymi objawami raka tarczycy są:

  • guzki w przedniej części szyi
  • powiększone węzły chłonne
  • chrypka lub zmiany głosu
  • trudności w połykaniu

We wczesnym stadium, nowotwór może nie dawać żadnych symptomów, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie tarczycy. Z okazji światowego miesiąca budowania świadomości o raku tarczycy, organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) zaprasza do obejrzenia filmu, zawierającego trzy podstawowe kroki profilaktyki:

1 krok USG tarczycy

Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy, jest USG, które należy wykonywać raz na dwa lata, jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian i lekarz nie wydał innego zalecenia.

- Badamy się przede wszystkim po to, by upewnić się, że wszystko jest w porządku, a profilaktyki nie należy się bać, bo to ona daje nam poczucie komfortu – podkreśla Elżbieta Kozik, prezes PARS.

Z badań USG tarczycy można skorzystać w Poradni z Apetytem na życie, prowadzonej przez organizację Polskie Amazonki Ruch Społecznych. Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul. Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Badania USG tarczycy odbywają się przez cały rok, w każdą środę, w godz. 14-15. Można się na nie zapisać pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym, a symboliczny koszt USG tarczycy wynosi 25 PLN. Zebrane środki przeznaczone są na finansowanie kolejnych badań.

 - Guzki tarczycy to powszechny problem, zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Należy pamiętać, że jedynie 10 proc. guzków, to guzki nowotworowe. Pozostałe są zmianami niegroźnymi, które mimo wszystko należy kontrolować. Guzki dotyczą około 50 proc. kobiet i mężczyzn po 65 roku życia – dodaje prof. Marek Dedecjus.

2 krok – samobadanie tarczycy

Około 5 proc. guzków wykryć można w badaniu palpacyjnym. Jego wykonanie jest bardzo proste - każdy może je zrobić samodzielnie w domu.

  • Weź szklankę wody oraz lustro;
  • Ustaw lustro tak, by widzieć przednią część szyi;
  • Wyciągnij szyję ku górze;
  • Nabierz w usta łyk wody;
  • Przełykając wodę obserwuj w lustrze szyję, sprawdzając czy nie ma widocznych guzków lub asymetrii.

Regularne wykonywanie samobadania pozwoli na poznanie wyglądu szyi i umożliwi łatwiejsze zaobserwowanie ewentualnych zmian.

3 krok – zdrowy tryb życia

Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowana dieta. Balans aktywności fizycznej i odpoczynku sprzyja regeneracji organizmu. Aktywność fizyczna poprawia motorykę ciała, krążenie i samopoczucie, niwelując stres. Zbilansowana dieta pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy. Wśród nich są  m.in.:

  • jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
  • selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni;
  • witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka.

Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/ m2  podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

Więcej informacji na temat raka tarczycy oraz pierwszej kampanii edukacyjnej o raku tarczycy „Motyle pod ochroną” można odnaleźć na stronie internetowej. Kampania „Motyle pod ochroną” jest realizowana przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Sanofi Genzyme.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas