Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Helsińska Fundacja Praw Człowieka: orzeczenie może stygmatyzować

30.08.2017
Autor: oprac. Jolanta Wiszowata
Źródło: hfhr.pl
12 różnych symboli niepełnosprawności, np. 04-O, 05-R, 10-N itd.

Konieczne są zmiany w zasadach oznaczania przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniach. Obecne ujawniają wrażliwe dane i mogą stygmatyzować. Na problem zwróciła uwagę Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC).

Fundacja wystąpiła do zespołu legislacyjnego przygotowującego całościową reformę systemu orzekania o niepełnosprawności o zmiany dotyczące oznaczania przyczyn niepełnosprawności.

Jeden symbol, wiele schorzeń

Obecnie Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, której podlega zagadnienie orzecznictwa, nie zawiera zapisów dotyczących ujawniania danych wrażliwych, jakimi są symbole niepełnosprawności. Regulacje dotyczące tych danych pozostawia w gestii rozporządzeń.

Obowiązujące w dzisiejszym prawodawstwie Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zaleca zamieszczenie informacji na temat przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniu za pomocą jednego lub kilku symboli wymienionych w rozporządzeniu.

„Jeden symbol niepełnosprawności odpowiada całym grupom schorzeń, bez podziału na ich stopień – czytamy na stronie HFPC. – Dlatego na przykład zarówno osoba z lekką depresją, jak i ciężką schizofrenią będą miały na orzeczeniu o niepełnosprawności takie samo oznaczenie, co może budzić obawy, że przedstawienie takiego dokumentu w miejscu pracy doprowadzi do stygmatyzacji społecznej”.

Dobra okazja do zmian

HFPC dowodzi, że nie jest to zgodne z Konstytucją. Ze względu na prawo do prywatności to ustawa, a nie rozporządzenie powinna regulować, jakie dane osobowe można umieszczać w orzeczeniu o niepełnosprawności. Wątpliwości budzi również sam fakt ujawniania wrażliwych danych i narażenie na dyskryminację w miejscu pracy.

W związku z tym, że orzeczenie musi być przedstawione pracodawcy, żeby można było skorzystać z różnego rodzaju uprawnień przysługujących osobom z niepełnosprawnością, dochodzi do bardzo daleko idącej, nieuzasadnionej ingerencji w prawa jednostki.

Zdaniem HFPC, trwające obecnie prace legislacyjne stanowią doskonałą okazję do wyeliminowania wskazanych mankamentów i zastąpienia dotychczasowych przepisów innymi rozwiązaniami, w mniejszym zakresie ingerującymi w prywatność pracowników.

Komentarz

  • Stygmatyzacja? A ochrona życia?
    mel
    03.09.2017, 18:50
    Oczywiście, nie stygmatyzujmy niepełnosprawnych. Sama jestem niepełnosprawna, ale jestem również pracodawcą. Przychodzi do mnie osoba, która mówi, że jest niepełnosprawna i chce pracować. Pokazuje mi orzeczenie - stopień znaczny. Z wyglądu nie można wywnioskować jaka jest jego choroba. Ja nie mam prawa pytać (bo przecież stygmatyzuję pracownika). Po półtorej roku pracy pracownik chwyta za nóż i przykłada do gardła innego pracownika. Okazuje się, że miał schizofrenię paranoidalną. Przestał brać leki, zauważyłam zmiany w zachowaniu, ale skoro nie wiem na co się leczył to jak mogłam wiedzieć co mu dolega? Jak mogłam zareagować, powiadomić jego rodzinę, osobę, która ma wpływ na to czy się leczy, skoro nie miałam pojęcia, że jest niepełnosprawny psychicznie? Pracodawca musi wiedzieć jakiego pracownika zatrudnia, bo to na nim ciąży odpowiedzialność za życie innych osób! Kogo pozwie poszkodowany pracownik lub klient jeśli stanie się coś złego? Pracodawcę, bo nie zapewnił właściwej ochrony ani pracownikowi, ani klientowi. Może warto by tą kwestię również rozważyć?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas