Prace interwencyjne dla osoby niepełnosprawnej
Witam. Mam następujące pytanie: czy osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności (symbol 11-I) może być zatrudniona w ramach prac interwencyjnych z Urzędu Pracy jako opiekun niepełnosprawnego dziecka w szkole? Czy są jakieś przepisy mogące być podstawą negatywnej decyzji Urzędu Pracy w tej sprawie?
Szanowna Pani,
warto pamiętać, iż każdy powiatowy urząd pracy posiada własne regulaminy, które dodatkowo określają warunki ubiegania się o wybraną formę wsparcia, warunki organizacji prac interwencyjnych, jak również maksymalną kwotę refundacji, jaką można uzyskać.
Dlatego warto udać się do swojego powiatowego urzędu pracy celem uzyskania szczegółowych informacji o refundacji w Pani powiecie.
Warto pamiętać w rozmowach z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy o art. 11 ust. 2 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym osoba niepełnosprawna, zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, może również korzystać na zasadach takich, jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji zatrudnienia:
- szkoleń;
- stażu;
- prac interwencyjnych;
- przygotowania zawodowego dorosłych;
- badań lekarskich lub psychologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;
- zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;
- finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji;
- studiów podyplomowych;
- szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową;
- bonu na zasiedlenie;
- bonu szkoleniowego;
- bonu stażowego.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik