Czy można zmienić symbol choroby w orzeczeniu?
Mój syn ma obecnie 11 lat, ma porażenie mózgowe czterokończynowe oraz padaczkę lekooporną. Jest dzieckiem leżącym, nie potrafi sie samodzielnie obrócić, nie bierze nic do ręki, nie mówi. [Do wiad. red.] zostało wydane kolejne orzeczenie o niepełnosprawności, w którym symbol przyczyny niepełnosprawności to 10-N, w pierwszym orzeczeniu to 10-N/06-E, w drugim 10-N, 05-R, 03-L. Nic w stanie zdrowia mojego dziecka się nie zmieniło, to symbol przyczyny tak. Nie przysługuje nam już możliwość odwołania. Po otrzymaniu orzeczenia nie zwróciłam uwagi na symbol przyczyny niepełnosprawności, tylko na wskazania. Jesteśmy w trakcie załatwiania fotelika samochodowego i dowiedziałam się, że gdyby był w orzeczeniu symbol choroby R, to nie potrzebowalibyśmy dodatkowego zaświadczenia lekarskiego. Orzeczenie wydane jest do 2022 roku. Czy jest możliwość zmiany symbolu choroby? Czy możliwe jest zwrócenie się do PZON o zmianę w orzeczeniu?
Szanowna Pani,
zgodnie z § 15 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony, może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.
Zgodnie z ust. 2, w przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem, o którym mowa w § 6 ust. 1, o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
Ponadto zgodnie z § 32.3. powołanego wyżej rozporządzenia, symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka.
Niemniej jednak zgodnie z § 32.4. orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.
Biorąc powyższe pod uwagę, przepisy przewidują w pewnych wypadkach możliwość złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia. Najlepiej jednak udać się do siedziby Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, aby przedstawić swój problem celem wyjaśnienia możliwości zmiany przedmiotowego orzeczenia.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik