Pełnomocnik: karty parkingowe dla kombatantów przejawem dyskryminacji części osób z niepełnosprawnością
Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, nie jest zwolennikiem przyznania uprawnień do parkowania na „kopertach” kombatantom niezależnie od ich niepełnosprawności. „Takie regulacje prawne mogłyby zostać odebrane jako naruszenie konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa i przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, którzy legitymując się statusem osoby niepełnosprawnej nie spełniają kryteriów przyznania wskazania uprawniającego do wydania karty parkingowej” – czytamy w przesłanym nam przez ministra piśmie.
Pismo to jest odpowiedzią udzieloną przez Pełnomocnika Rządu Piotrowi Pawłowskiemu, redaktorowi naczelnemu portalu Niepelnosprawni.pl, na petycję, wysłaną także do Senatu i Sejmu. Powstało ono w obliczu kontrowersyjnych propozycji, nad którymi rozpoczął prace Senat, zgodnie z którymi kombatanci mogliby mieć prawo parkowania na „kopertach” niezależnie od stopnia niepełnosprawności.
„Z uwagą, ale i dużym niepokojem przyjąłem informację na temat próby rozszerzenia grona uprawnionych do używania kart parkingowych na wszystkich kombatantów, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, a także wydawania im tych dokumentów bezterminowo. Jestem oczywiście pełen podziwu dla ich czynów i szacunku dla ich wieku, ale karta parkingowa nie jest nagrodą za zasługi” – napisał w petycji Piotr Pawłowski.
Działania słuszne, forma – nie
„Do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wpływały w ostatnim czasie pisma dotyczące powyższej problematyki – napisał Krzysztof Michałkiewicz. – Udzielając odpowiedzi zainteresowanym zwracałem uwagę, iż działania mające na celu wspieranie kombatantów są słuszne i winny być podejmowane, jednakże w innej formie niż poprzez nadanie tym osobom, w zakresie korzystania z karty parkingowej, takich samych uprawnień jak osobom zaliczonym do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się”.
Pełnomocnik przywołał zalecenie Rady Unii Europejskiej z 4 czerwca 1998 r. dotyczące kart parkingowych. Zgodnie z tym dokumentem, karta parkingowa to dokument wydawany wyłącznie osobom z niepełnosprawnością w oparciu o przepisy danego państwa członkowskiego.
„Tym samym wprowadzenie regulacji prawnych, które umożliwiłyby wydawanie kart parkingowych osobom, które nie legitymują się statusem osoby niepełnosprawnej byłoby sprzeczne z ww. zaleceniem – podkreślił w piśmie minister Michałkiewicz. – Nadto takie regulacje prawne mogłyby zostać odebrane jako naruszenie konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa i przejaw dyskryminacji osób niepełnosprawnych, którzy legitymując się statusem osoby niepełnosprawnej nie spełniają kryteriów przyznania wskazania uprawniającego do wydania karty parkingowej”.
Krzysztof Michałkiewicz podkreślił jednak, że podejmowanie działań w zakresie przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych należy przede wszystkim do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Tam też prośbę o opinię w tej sprawie wysłali senatorowie, którzy debatowali nad tą kwestią 27 czerwca 2017 r.
Komentarz