Wszystko dla dzieci. Inicjatywy szkoły specjalnej w Hrubieszowie
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. prof. Zofii Sękowskiej w Hrubieszowie podejmuje wiele inicjatyw, mających na celu rozwijanie różnych umiejętności i kompetencji swoich uczniów. To przykład szkoły, która nawet w małej miejscowości realizuje bogatą ofertę edukacyjną i nie tylko!
Jeden ze stereotypów na temat szkół specjalnych brzmi, że ich podopieczni siedzą na nudnych lekcjach, ucząc się jedynie z książek, a ich rozrywka zaczyna i kończy się na warsztatach manualnych lub plastycznych. I choć w każdym stereotypie jest ziarno prawdy, to jednak warto pokazywać przykłady szkół, które realizują znacznie więcej niż „typowy standard”, szczególnie jeśli są to placówki w małych miejscowościach.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. prof. Zofii Sękowskiej jest położony na Lubelszczyźnie, najbardziej wysuniętym krańcu Polski – Hrubieszowie, na terenie którego działa od 48 lat. Ciekawe i różnorodne nicjatywy podejmowane na rzecz uczniów wynikają nie tylko z doświadczenia kadry, ale także otwartości na wspólną pomoc, pokonywanie barier, wspólny wysiłek nauki i wychowywania młodych ludzi, a przede wszystkim: zwiększania szans i możliwości edukacyjnych uczniów.
Oprócz zwykłych lekcji, coraz częściej wprowadza się urozmaicone zajęcia oraz poszerza ofertę pozalekcyjną w postaci zajęć tanecznych, sportowych, wycieczkach, turnusach rehabilitacyjnych. Szkoła zachęca swoich uczniów do udziału w licznego rodzaju konkursach i przeglądach artystycznych oraz angażuje ich w lokalne wydarzenia, jak np. współudział w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu oraz Dniu Godności Osoby Niepełnosprawnej.
Aktywność proponowana przez szkołę przynosi jej uczniom ogromną satysfakcję, poczucie samodzielności i zaradności.
Komentarz