Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Medycyna pracy

23.12.2009
Autor: Bartosz Remin. Fot.: www.sxc.hu
Źródło: Sprawni w pracy

Jednym z podstawowych warunków zdobycia zatrudnienia jest uzyskanie pozytywnego orzeczenia lekarza medycyny pracy – braku zdrowotnych przeciwwskazań do pracy. Dotyczy to oczywiście wszystkich kandydatów.

Okładka dodatku Według lekarza medycyny pracy jednej z krakowskich prywatnych przychodni: „często pojawiają się problemy w procesie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, m.in. z powodu bagatelizowana medycyny pracy przy planowaniu osobistej kariery zawodowej”. Każdy, kto starał się o stałą pracę wie, że osoba pragnąca podjąć konkretne zatrudnienie jest poddawana przez lekarza bardzo dokładnej analizie, podczas której wykonuje się niezbędne badania i przeprowadza szczegółowy wywiad. Czasem wykonuje się też badania dodatkowe.

Prawda w wywiadzie
Lekarz medycyny pracy dowiaduje się, jakiego układu lub narządu dotyczy niepełnosprawność. Kandydat do pracy podczas pierwszej wizyty u lekarza medycyny pracy dostaje do wypełnienia tzw. Kartę Badania Profilaktycznego. Oprócz danych osobowych zawarte są w niej pytania np. o miejsce i charakter dotychczasowej pracy, wypadki w pracy, omdlenia, uczulenia, choroby w rodzinie itp.

Prawidłowo i rzetelnie wypełniona karta to kompendium wiedzy dla lekarza medycyny pracy, na podstawie której może wyrokować o zagrożeniu chorobą zawodową lub poznać dolegliwości z lat poprzednich, mogące rzutować na obecny stan zdrowia. Niestety, pacjenci zgłaszający się do kliniki medycyny pracy niekiedy zatajają przed lekarzem swoje dolegliwości, przez co narażają się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.

Zajęcia dla wybranych
Z doświadczeń krakowskiej kliniki wynika, że osoby z niepełnosprawnością często zainteresowane są podjęciem zatrudnienia w serwisach sprzątających, ochronie lub w biurze przy komputerze. Lekarze medycyny pracy zwracają uwagę na to, że tych prac nie może wykonywać każdy chętny, gdyż wiążą się one z określonymi warunkami pracy, które mogą niekorzystnie wpływać np. na istniejącą już niepełnosprawność.

Artykuł powstał w ramach projektu "Kampania informacyjna – Sprawni w pracy", współfinansowego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

  

 

Komentarz

  • Teoria!
    Rrrr
    27.01.2010, 17:29
    W praktyce wszystko zależy od lekarza, a nie żadnych wskazań czy przeciw wskazań. Jedna okulistka nie chciała mi dać pozwolenia na pracę przy komputerze, bo może mi to pogorszyć wzrok i nie przyjmowała do wiadomości, że będę używał udźwiękowionego komputera, a wzroku nie, bo i tak jest za słaby. Natomiast inny lekarz nawet na mnie nie spoglądając zaczął wypisywać stosowny dokument i oprócz pytania czy cierpię na jakieś przewlekłe choroby były tylko znane wszystkim zapewne słowa "50zł się należy".

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas