Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Drugi tydzień debaty eksperckiej

Zespoły eksperckie dyskutujące nad "Programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych" zakończyły drugi tydzień prac.

Z uwagi na krótszy tydzień spotkały się tylko trzy z nich - do spraw rent inwalidzkich, ubezpieczeń społecznych rolników oraz aktywizacji zawodowej osób starszych.
 
Waloryzacją świadczeń rentowych, przekształceniem rent w emerytury osób, które osiągnęły wiek emerytalny oraz rentom rodzinnym poświęcone było drugie spotkanie zespołu eksperckiego ds. rent inwalidzkich.

Na spotkaniu przedstawiona została propozycja odejścia od obecnej waloryzacji cenowo-płacowej na rzecz waloryzacji cenowej. Proponuje się również zmianę częstotliwości waloryzacji. Obecnie jest ona przeprowadzana co roku, co przy niskiej inflacji, z jaką mamy obecnie do czynienia powoduje, że świadczenie wzrasta o kilka złotych. W propozycjach rządowych znalazł się zapis, by waloryzację świadczeń rentowych przeprowadzać wówczas, gdy skumulowany wskaźnik inflacji wyniesie 5 do 10 proc.

Członkowie zespołu zgodzili się, że przeprowadzanie waloryzacji co roku niepotrzebnie generuje koszty (wydanie decyzji administracyjnej, przesłanie zawiadomienia do świadczeniobiorcy - około 20 mln zł), co przy niskiej kwocie podwyżki wywołuje tylko niezadowolenie społeczne.

Zespół zajął się propozycją przekształcenia rencistów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) w emerytów.
Dyskutowano także nad propozycją, by renty wdowie przyznawać współmałżonkom po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Przyznawanie rent wdowich osobom w wieku przedemerytalnym, które często rezygnują z własnej pracy, działa dezaktywizująco.

Kto powinien być objęty systemem ubezpieczeń społecznych rolników oraz zmiany w systemie naliczania składek to główne wątki dyskusji podczas drugiego spotkania zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych rolników.

Uczestnicy zgodnie podkreślili, że obecny system ubezpieczeń społecznych rolników jest systemem uprzywilejowanym (w dużym stopniu dotowanym z budżetu państwa).
Eksperci próbowali ustalić, w jaki sposób określić źródła i składniki dochodu z gospodarstwa rolnego. Rozważali, czy wprowadzić próg dochodu z działalności gospodarczej, uprawniający do pozostania w systemie rolniczych ubezpieczeń społecznych. Do dalszej dyskusji pozostała kwestia rolników, zatrudniających pracowników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Uczestnicy spotkania próbowali także doprecyzować pojęcie "rolnik".

Obradujący zgodzili się również z poglądem, że systemem ubezpieczeń społecznych rolników powinni być objęci: rolnicy zrzeszeni w spółdzielniach rolniczych i członkowie grup producenckich.
Postulowali ograniczenie dostępu do ubezpieczeń w ramach KRUS niektórych rodzajów działów specjalnych produkcji rolnej (np. hodowla psów rasowych lub rybek akwariowych).

"Program 50+" był tematem drugiego spotkania zespołu ds. aktywizacji osób starszych. Jak wynika z doświadczeń międzynarodowych oraz uwarunkowań europejskich i krajowych program na rzecz zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia dotyczyć będzie przede wszystkim ludzi znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Takimi osobami są m.in. osoby bezrobotne, osoby zbliżające się do uprawnienia do świadczeń przedemerytalnych, osoby zatrudnione, lecz zagrożone redukcją oraz osoby tracące uprawnienia do rent inwalidzkich, zasiłków rehabilitacyjnych.

W 2004 r. przewiduje się przeprowadzenie programu pilotażowego mającego na celu zbadanie efektywności poszczególnych usług i instrumentów rynku pracy. W związku z tym Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej ogłosi konkurs projektów, którego głównym celem będzie doprowadzenie do zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym.
Do konkursu mogą przystąpić publiczne służby zatrudnienia, organizacje pozarządowe, organizacje pracodawców i ich związki, związki zawodowe oraz inne organizacje i instytucje, które będą zainteresowane realizacją celów programowych.

Źródło: Informacja Biura Prasowego MGPiPS, 14 listopada 2003 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas