Parada przeszła ulicami Lublina
Teatr czarny, teatr w żywym planie czy teatr plastyczny – to tylko niektóre formy, które mogli zobaczyć widzowie 27. Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych – Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku. Festiwal odbył się w dniach 12-14 maja w Lublinie.
Na scenie lubelskiej Chatki Żaka zaprezentowało się ponad 20 amatorskich grup teatralnych z czterech państw: Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Grupy przygotowały zarówno adaptacje znanych powieści i baśni jak „Krzesiwo”, „Balladyna” czy „Brzydkie Kaczątko”, jak również autorskie spektakle poruszające temat m. in. więzi rodzinnych, jak spektakl „Dom” Akademii Artystycznej z Lublina.
Emocjonalne występy
- Występy na scenie urzekają, doprowadzają ludzi do łez, cieszą i radują, więc myślę, że jest sens takich imprez – mówi Aneta Stanowska, główny organizator Spotkań.
Festiwal cieszy się popularnością w środowisku terapeutów i wychowawców pracujących na co dzień z osobami z niepełnosprawnością m. in. w środowiskowych domach samopomocy, szkołach specjalnych czy warsztatach terapii zajęciowej.
- Tutaj uczą się pewnych ról i później potrafią to przełożyć na życie codzienne, a bywa też, że z życia codziennego przekładają to na swoje role – opowiadała Eliza Cyfra z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łęcznej, opiekunka Teatru Bębnoludy.
Każdego dnia festiwalu instruktorzy biorą udział w omówieniach spektakli pod okiem specjalistów z dziedziny muzykoterapii, teatroterapii i arteterapii. Spotkania instruktorskie mają służyć wymianie doświadczeń, podnoszenia kwalifikacji i ulepszania tworzonych spektakli.
Artyści w Lublinie
W ramach roku obchodów 700-lecia miasta Lublin drugiego dnia festiwalu odbyła się bębniarska parada pod nazwą „700 bębnów na 700-lecie Lublina”. Uczestnicy Spotkań i mieszkańcy Lublina przeszli ulicami lubelskiego Starego Miasta na plac Zamkowy, skąd przez godzinę można było usłyszeć bębniarski hymn i rytm 700-lecia. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.
Podczas trzech dni trwania Przeglądu widzowie i uczestnicy mogli doświadczyć ogromnych emocji, jakie artyści z niepełnosprawnością okazywali na scenie i na całym terenie festiwalu. Uściski, uśmiechy i przybijanie piątek często między nieznajomymi sobie ludźmi to nierzadki widok na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz