Potrącają mi za pobyt w DPS z zasiłku pielęgnacyjnego. Czy wolno im?
Jestem w DPS w [do wiad. red.]. Czy mogą to traktować jako dochód? Pobierają 70% z mojej emerytury i też chcą tyle samo z tych 153 zł. Przecież ten zasiłek nie podlega nawet opodatkowaniu.
Szanowny Panie,
przepis art. 62 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej reguluje kwestię uiszczania opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. Unormowanie to wskazuje w pierwszej kolejności na bezpośredni sposób wnoszenia opłaty gotówką przez mieszkańca do kasy domu. Wtedy mieszkaniec wnosząc opłaty dokonuje ich gotówką i to on decyduje, z jakich środków pieniężnych dokonuje opłaty za pobyt. Może on także uiścić opłatę przelewem na rachunek bankowy domu pomocy społecznej.
Ponadto w art. 62 ust. 1 zd. drugie oraz pkt 1 i 2 Ustawy o pomocy społecznej wskazano, że opłata ta może być również potrącana z emerytury, renty bądź z zasiłku stałego mieszkańca domu. Warunkiem takiego sposobu regulowania należności względem domu pomocy społecznej jest uzyskanie przez dyrektora domu pomocy społecznej wyraźnej zgody mieszkańca na dokonywanie potrąceń oraz uzyskiwanie wyliczonych enumeratywnie rodzajów dochodów, z których może być dokonywane potrącenie odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej.
Przy dokonywaniu opłaty w formie potrącenia, potrącenie może być dokonane tylko z enumeratywnie wymienionych w przepisie rodzajów dochodów, czyli wspomnianej powyżej emerytury, renty bądź zasiłku stałego mieszkańca domu. Zasiłek pielęgnacyjny nie wchodzi w zakres rodzajów dochodów z art. 62 ustawy o pomocy społecznej i nie można potrącać z tego świadczenia środków na opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny