Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mieszkania, praca, asystent. Weź udział w konsultacjach publicznych Programu „Za życiem”

09.05.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. valerio lo bello/Freeimages.com
Ikona dzwoniącego dzwonka alarmowego na czerwonym tle

Zmiany dotyczące mieszkań chronionych, wsparcie aktywizacji zawodowej opiekunów osób z niepełnosprawnością oraz pomoc asystenta rodziny – to niektóre zmiany zaproponowane w projekcie ustawy, która wprowadza w życie część zapisów Programu „Za życiem”. Konsultacje społeczne trwają do 19 maja 2017 r.

Projekt wprowadza zmiany w trzech ustawach: o pomocy społecznej, o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Dla kogo mieszkanie chronione?

Proponowane zmiany w Ustawie o pomocy społecznej dotyczą mieszkań chronionych. Projekt ustawy dzieli je na dwa typy: treningowe i wspomagane.

  • Mieszkanie chronione treningowe ma przygotować osoby tam przebywające do samodzielnego funkcjonowania.
  • Mieszkania chronione wspomagane będą zaś przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością oraz w podeszłym wieku, a ich celem będzie przygotowanie tych osób do samodzielności w zakresie ich możliwości.

Do mieszkań chronionych nie będą mogły być kierowane osoby, które wymagają całodobowej pomocy i opieki. Osoba pełnoletnia uzyska decyzję o skierowaniu do mieszkania chronionego na czas określony. Na czas nieokreślony będą kierowane tam osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności ze wskazaniem stałej pomocy i opieki innej osoby w związku z ograniczoną możliwością do samodzielnej egzystencji. Te przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 r.

Zmiana w Ustawie o pomocy społecznej przewiduje też utworzenie w gminach nowej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej – „centrum usług”. Będzie ono odpowiedzialne za realizację zadań usług własnych gminy i zleconych przez administrację rządową.

Opiekunowie wrócą do pracy?

Z kolei w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza się zmiany, które mają na celu ułatwić powrót na rynek pracy opiekunom osób z niepełnosprawnością. Wsparcie będzie dotyczyć opiekunów, którzy nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Zmiany polegają na:

  • stworzeniu preferencyjnych warunków do zakładania przez opiekunów działalności gospodarczej oraz zachęcaniu innych osób bezrobotnych do zakładania działalności takiej, jak prowadzenie żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami dla dzieci z niepełnosprawnością czy działalności rehabilitacyjnej wobec nich w miejscu zamieszkania,
  • umożliwieniu bezrobotnym opiekunom osób z niepełnosprawnością skorzystania z dofinansowanego zatrudnienia lub z telepracy,
  • zapewnieniu opiekunom, którzy nie mogą uzyskać statusu bezrobotnego, bezpośredniego dostępu do usług rynku pracy,
  • zapewnieniu pomocy w sprawowaniu opieki w domu w ramach prac społecznie użytecznych.

Krąg osób, które będą mogły otrzymać dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, zostanie rozszerzony o opiekunów osób z niepełnosprawnością. Opiekunowie będą mieli także korzystne warunki refundacji kosztów wyposażenia i uzupełnienia wyposażenia stanowiska pracy. Będą oni mogli także być zatrudnieni w połowie wymiaru czasu pracy.

Opiekunowie zostaną zaliczeni do grupy osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Po zarejestrowaniu w urzędzie pracy będzie im przysługiwało pierwszeństwo w kierowaniu do programów specjalnych.

Poza tym starosta będzie refundował pracodawcy przez 6 miesięcy koszty wynagrodzenia, składek społecznych za zatrudnionych na co najmniej pół etatu bezrobotnych opiekunów osób z niepełnosprawnością. Pracodawca będzie zobowiązany do zatrudnienia takiej osoby przez 3 miesiące po okresie refundacji.

Kim według ustawy jest „opiekun”?

Opiekun osoby niepełnosprawnej według projektu ustawy oznacza członków rodziny, czyli:

  • małżonków,
  • rodziców dziecka w fazie prenatalnej,
  • rodziców dziecka,
  • opiekuna faktycznego dziecka, przez którego rozumie się osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka,
  • a także pozostające na ich utrzymaniu dzieci,

opiekujących się:

  • dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
  • lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Więcej zadań asystenta rodziny

Zgodnie ze zmianą Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w związku z nałożeniem na asystentów rodziny nowych obowiązków, wynikających z Programu „Za życiem”, przedłuży się okres wsparcia finansowego gmin w tym zakresie przez budżet państwa – przez kolejne pięć lat.

Asystent rodziny stał się bowiem odpowiedzialny za koordynację poradnictwa dla kobiet w ciąży, ich rodziny i rodziny z dzieckiem posiadającym zaświadczenie o ciężkiej i nieodwracalnej niepełnosprawności lub nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, która powstała w okresie prenatalnym lub w czasie porodu.

Weź udział w konsultacjach

Cały projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem” można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Konsultacje społeczne projektu trwają do 19 maja 2017 r. Uwagi można przesyłać na adres Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych lub na adres e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas