Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szkoła nie zamierza zatrudnić nauczyciela wspomagającego. Czy ma prawo?

17.07.2017
Autor: F.

Witam, jestem mamą chłopca 11 lat. Syn chodzi do 3 klasy szkoły podstawowej, do szkoły masowej. Po złożeniu podania na ten rok szkolny do dyrekcji szkoły, przyznano mojemu dziecku nauczyciela wspomagającego. To mu bardzo pomaga w nauce. Od niedawna słyszę, że dyrekcja nie zamierza w nowym roku szkolnym dalej zatrudniać dla mojego syna nauczyciela wspomagającego. Syn będzie od września w 4 klasie i na pewno bez tej pomocy sobie nie poradzi. Co ja, jako rodzic, mogę zrobić w tej sytuacji? Na jakiej podstawie dyrekcja może nam odmówić tej pomocy? Czym poprzeć nasze podanie? Proszę o poradę w tej sprawie, dziękuje i pozdrawiam.

Szanowna Pani,

niestety, napisała Pani za mało szczegółów. Warto jednak wiedzieć, że w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:

  1. nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów, lub
  2. w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – asystenta nauczyciela lub
  3. pomoc nauczyciela

– z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dyrektor przedszkola lub szkoły, uwzględniając indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym, wyznacza zajęcia edukacyjne oraz zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, realizowane wspólnie z innymi nauczycielami przez ww. nauczycieli lub w których nauczyciele ci uczestniczą.

Nie bez znaczenia jest to, że dyrektor szkoły posiada określony budżet, a udział dziecka w dodatkowych zajęciach może wiązać się z kosztami. Oświata finansowana jest przez samorządy i znam podobne przypadki do sytuacji Państwa Syna. W klasach 1-3 dziecko posiadało nauczyciela wspomagającego, zaś w 4 klasie szkoła nie otrzymała na to funduszy. Proszę porozmawiać z dyrekcją szkoły, ewentualnie udać się do kuratorium oświaty. Organizacja edukacji dla dzieci niepełnosprawnych spoczywa na samorządach – w przypadku, gdy obecna szkoła nie będzie spełniać oczekiwań Syna, można zastanowić się nad jej zmianą na placówkę przystosowaną do jego potrzeb. Należy jednakże postarać się również o osiągnięcie satysfakcjonującego rozwiązania w obecnej szkole – w przytoczonych powyżej przypadkach zatrudnianie nauczycieli wspomagających, asystentów czy pomocy nauczyciela jest obligatoryjne.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas