Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby cierpiące na schizofrenię poprowadzą hotel

Pod Łodzią powstaje nowy hotel, którego pracownikami mają być osoby cierpiące na schizofrenię. Warunkiem powstania obiektu jest otrzymanie od Unii Europejskiej pomocy finansowej w wysokości 400 tys. zł.

Agnieszka Niedźwiedzka z łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych poinformowała, że planowane jest otwarcie hotelu, w którym zatrudnienie znajdą osoby cierpiące na schizofrenię. Niedźwiedzka jest kierowniczką ośrodka rehabilitacyjnego dla osób cierpiących na choroby psychiczne "Zacisze" w Jedliczach. Wielu pensjonariuszy jest zatrudnionych w ośrodku. Wykonują prace w zawodach: sekretarki, sprzątaczki, pomocy kuchennej, stajennych. Na miejscu działa stadnina z kilkunastoma końmi, która przyciąga turystów.

Hotel zapewni 30 miejsc pracy i ma sam na siebie zarabiać. Pomysł zaczerpnięto z rozpowszechnionej w krajach Unii Europejskiej idei firm socjalnych. Celem hotelu nie będzie działalność stricte usługowa. Chodzi przede wszystkim o stworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Łódzcy społecznicy nie obawiają się, że turyści nie będą chcieli przyjeżdżać do "Zacisza". Podobny hotel otwarto w czerwcu w Krakowie i wciąż ma komplet gości. Bliźniacza firma, wzór dla TPN, działa w Edynburgu. Również tam nie narzeka się na brak gości.

Budynek przeznaczony na przyszły hotel przeszedł już częściowy remont, jednak na jego ukończenie zabrakło funduszy. Trzeba zbudować taras, wejście oraz klatkę schodową. Na zagospodarowanie czeka też ogród, konieczny jest remont łazienek. Towarzystwo posiada już zezwolenie na budowę. Aby rozpocząć prace potrzeba jednak jeszcze 400 tys. zł.

Projekt wysłano już do unijnego programu PHARE, który przewiduje dofinansowywanie podobnych inicjatyw. Zostanie też złożony wniosek w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W przypadku pozytywnego rozważenia wniosku, działalność hotelu ruszy na wiosnę.

Zdaniem Edwardy Patury-Szosty, lekarza psychiatry, praca nie wyklucza leczenia, a wszyscy niepełnosprawni powinni móc pracować. Nie jest to kwestia poprawy sytuacji materialnej, a raczej znaczenie terapeutyczne pracy. Praca dowartościowuje, pozwala poczuć się w pełni człowiekiem, tym samym zyskać we własnych oczach. Główną przeszkodą w udanej rehabilitacji jest niskie poczucie własnej wartości.
Powrót do pracy stanowi przyjęcie ról właściwych zdrowym członkom społeczeństwa, tym samym zniwelowanie różnic społecznych i uświadomienie chorym, że wyleczenie jest możliwe.

Doktor Patura-Szosta twierdzi, że wiele leczonych przez nią osób powinno, biorąc pod uwagę stary system, trafić do domów pomocy społecznej, ale rehabilitacja uczyniła z nich zdrowych ludzi. Pięć lat temu pewnego chłopaka chciano zamknąć w ośrodku. Jednak uwierzono w niego i dano mu szansę. Trafił wtedy do "Zacisza". Teraz jest zdrowy, ożenił się i jest szczęśliwy.

Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi działa od 1992 roku. Celem organizacji jest udzielanie osobom cierpiącym na przewlekłe choroby psychicznie i ich rodzinom bezinteresownej pomocy w sprawach dotyczących poprawy warunków bytowych i adaptacji w społeczeństwie ludzi zdrowych. Główne kierunki działania organizacji to:
- niesienie pomocy osobom chorującym na schizofrenię we włączaniu się w życie społeczeństwa,
- poprawienie akceptacji społecznej i jakości życia osób chorujących na schizofrenię i ich rodzin,
- przeciwstawianie się stygmatyzacji i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię,
- edukowanie społeczeństwa w kierunku tolerancji i zrozumienia osób chorujących na schizofrenię.

TPN prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Przychodnię Lekarską. Organizacja realizuje także program mieszkań chronionych. Celem prowadzenia mieszkań chronionych jest zapewnienie całodobowej opieki i readaptacja społeczna osób cierpiących na schizofrenię, niewymagających leczenia szpitalnego, ale niepotrafiących funkcjonować samodzielnie. Poprzez oddziaływania terapeutyczne uczestnicy programu mieszkań chronionych będą mogli powrócić do samodzielnego życia we własnym środowisku. Do udziału w programie kwalifikuje lekarz psychiatra.
W ramach prowadzonego przez TPN Środowiskowego Domu Pomocy działają między innymi Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy, Ośrodek Aktywizacji Zawodowej oraz świetlica dla dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców cierpi na chorobę psychiczną.
Obecnie TPN we wszystkich swoich placówkach zatrudnia 56 osób cierpiących na choroby psychiczne.

Więcej informacji o Towarzystwie Przyjaciół Niepełnosprawnych z Łodzi http://www.tpn.org.pl

Źródło: portal gazeta.pl; Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi
Opracowanie: Anna Bartuszek, Joanna Pertkiewicz

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas