Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W stolicy ruszy szkoła jazdy dla osób z niepełnosprawnością

16.09.2009
Autor: PAP. Fot.: Piotr Stanisławski

Wkrótce w Warszawie ruszy specjalistyczna, całoroczna szkoła nauki jazdy dla oóśb z niepełnosprawnością - poinformował Paweł Goller, kierownik marketingu Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (PIMOT).

Kierownica w dostosowanym samochodzie. Fot.: Piotr StanisławskiPowstałe rok temu konsorcjum Auto Mobility Centrum (AMC) chce osoby z niepełnosprawnością szkolić na kierowców. Ma przystosowywać do ich potrzeb auta, planuje też otworzyć specjalistyczną wypożyczalnię samochodów i salon samochodowy.

Konsorcjum AMC tworzą: Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom „Spinka”, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Instytut Transportu Samochodowego oraz
Automobilklub Polski. Obecnie trwają poszukiwania źródeł sfinansowania budynku, w którym osoby z niepełnosprawnością mogłyby zamieszkać na czas nauki. Część pieniędzy na działalność AMC ma pochodzić z unijnych dopłat oraz ewentualnego wsparcia administracji rządowej lub samorządowej.

9 września w instytucie powstała Pracownia Szkolenia Kierowców, nowa komórka, odpowiedzialna z ramienia AMC za szkolenie osób z niepełnosprawnością, chcących przystąpić do egzaminu państwowego. Obecnie na terenie PIMOT trwają prace nad dostosowaniem tzw. placu manewrowego do potrzeb szkolenia kierowców z niepełnosprawnością.

Przyszli kierowcy mogą jeszcze liczyć na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem prawa jazdy. Tegoroczne dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozwala zminimalizować odpłatność za udział w kursach.

AMC chce zastosować rozwiązania istniejące już w państwach Unii Europejskiej. Konsorcjum planuje kupować auta hurtowo u producentów; byłyby one wtedy tańsze o ok. 20 proc. W jednym z budynków na terenie PIMOT mieściłby się salon samochodowy. W zapleczu warsztatowym pojazdy te byłyby dostosowywane indywidualnie do potrzeby osoby z niepełnosprawnością.

W tej sprawie toczą się już rozmowy m.in. z Fiatem, Skodą i innymi producentami pojazdów. Osoba z niepełnosprawnością uczyłaby się jeździć na wybranym i dostosowanym do jej potrzeb modelu, a później na nim zdałaby egzamin. Na koniec mogłaby samochód kupić, także na kredyt.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • ;)
    Oli
    16.09.2009, 13:51
    Jak ja kupiłem za własne cieżkie pieniądze i oprzyrządowałem za 10 tysięcy to oni dopiero pomyśleli o czymś takim ;/ taka cała ta nasza polska
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas