Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z pomocą Starym Powązkom

04.09.2009
Autor: Anna Godziuk. Fot.: www.sxc.hu
Źródło: inf. własna

Nagrobki warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego zwanego Starymi Powązkami zostaną policzone i skatalogowane. Powstanie elektroniczna baza danych o wszystkich obiektach. Dokumentowaniem nagrobków zajmują się osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, zatrudnione w ramach prac interwencyjnych i zarejestrowane w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy.

Figura nagrobna na Starych Powązkach. Fot.: www.sxc.huPracownicy przeszli szkolenie przeprowadzone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Teraz wypełniają karty dokumentacyjne, wpisując kwaterę, rząd i miejsce nagrobka, inskrypcje, wymiary i materiał, z jakiego został zrobiony. Robią też zdjęcia. Dane i fotografie przeniesione będą do systemu komputerowego, który pozwoli na łatwe znalezienie i porównanie potrzebnych informacji. Dokumentacja połączona z programem prac interwencyjnych potrwa do końca roku.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przewiduje kontynuację tego przedsięwzięcia w przyszłym roku.

Partnerami projektu są: Urząd Pracy – dział obsługi osób niepełnosprawnych, Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie – Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych i zarząd cmentarza Stare Powązki.

Cmentarz Stare Powązki powstał w 1790 r. Jest to najstarsza zabytkowa nekropolia Warszawy. Opiekę nad nim sprawują Kuria Metropolitarna Warszawska i Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek. Teren cmentarza jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską, sprawowaną przez Stołecznego Konserwatora Zabytków. Wśród 2,5 miliona osób pochowanych jest wielu znanych i zasłużonych Polaków, żołnierzy powstań narodowych, działaczy niepodległościowych, wybitnych pisarzy, poetów, uczonych i artystów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas