Zakończenie Europejskiego Filmowego Festiwalu Integrującego ‘TY I JA’
Zakończył się trwający w dniach 26-30 sierpnia Europejski Filmowy Festiwal Integrujący "TY I JA" zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Kołobrzegu.
27. sierpnia w kinie "Wybrzeże" pokazano polskie i zagraniczne konkursowe filmy fabularne. Uczestnicy festiwalu zobaczyli: "Szalony na punkcie Paryża" reż. E.Besudena, "List" reż. Denijal Hasanovic oraz "Ślepi kumple" reż. P.Timar.
Wśród polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych w salach konferencyjnych hali "Milenium" pokazano "Podróż do wieloryba" reż. U.Franke, "Teraz jest samotny" reż. V.Gajiu, "Martin" reż. Lila Pakalnina, "Rozwój" reż. B.Lankosz i dwa filmy w reżyserii A.Titkowa "Stępem marsz" i "Stacja Tworki".
Zainteresowanie wzbudziła projekcja specjalna spotów reklamowych kampanii społecznej przygotowaną przez Agencję Reklamową Leo Burnett i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Przedstawione filmy i spoty reklamowe opracowano specjalnie z okazji obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w Polsce.
27 sierpnia widzowie mieli okazję obejrzeć jeszcze dwa fimy: "Tańcząc w ciemnościach" Larsa von
Triera, zaś w kinie letnim- Muszli koncertowej film "Frida" Julie Taymor.
O północy zaś, w kinie "Wybrzeże" odbył się pokaz specjalny kontrowersyjnego filmu "Dzieci jeszcze
gorszego Boga" Yimlaza Arslana.
ury festiwalu w składzie Jana Pilatova, Zofia Pakuła, Wowo Bielicki i Czesław Dondziłło postanowiło nie przyznawać Grand Prix w kategorii dla najlepszego filmu fabularnego.
Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał film łotewski "Martin" w reżyserii Lily Prakalniny. Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Dina Korzum za rolę w filmie "Kraj głuchych" (Rosja) w reżyserii Walerija Todorowskiego. Najlepsza rola męska została przyznana Jankowi z filmu "Dokąd idziesz Janko" za niezwykły heroizm i poświęcenie.
Nagroda specjalna trafiła do Jacka Bławuta za filmy "Olimpiada specjalna", "Paweł", "Nienormalni", za godną podziwu konsekwencję w podejmowaniu w w/w filmach problematyki osób niepełnosprawnych.
Jury wyróżniło pięć filmów podkreślając ich wysokie walory estetyczne i humanistyczne: "Teraz jest samotny" (Mołdawia, reż. Valeriu Gaiju), "Maszer" (Polska, reż. Beata Hyży-Czapińska), "Stępem marsz" (Polska, reż. Andrzej Titkow), "Benek Blues" (Polska, reż. Katarzyna Maciejko-Kowalczyk), "Labirynt" (Polska, reż. Magdalena Piekorz).
Przyznano także Nagrodę Honorową dla Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji za wystawę fotograficzną "Widzieć, Słyszeć, Dotykać, Wiedzieć" (informacje na temat wystawy - http://www.integracja.org/labeo/app/cms/x/2720) prezentowaną podczas Festiwalu, za spoty reklamowe kampanii społecznej przygotowane wraz z Agencją Leo Burnett (http://www.niepelnosprawni.pl/labeo/app/cms/x/3374) oraz za całokształt działalności, "dzięki której zmienia się obraz osoby niepełnosprawnej".
Podczas uroczystości zakończenia wystąpiła grupa pantomimiczna z Torunia w programie "Czarne i Białe", Darek Benek z zespołem "Oktawa" z koszalińskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także utalentowana Doris Harasym. Ostatnim punktem programu był koncert podopiecznych Fundacji "Nuta Nadziei", śpiewających w towarzystwie zespołu Wasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy.
O północy nastąpiła konsumpcja czternastokilogramowego tortu z logo festiwalu.
Opracowanie: Anna Bartuszek, Joanna Pertkiewicz
Źródło: EFFI
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz