Kraków: Remont na Wawelu
Do 2012 roku zostanie przebudowany dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Rozbudowane też zostanie centrum promocji i informacji turystycznej na Wzgórzu Wawelskim. Jak zapewnia Bogdan Zdrojewski, minister kultury, przestrzeń dziedzińca ma być przyjazna osobom z niepełnosprawnością.
Dziedziniec zewnętrzny to rozległa przestrzeń w obrębie budynków i murów obronnych Wzgórza Wawelskiego. To z niego wchodzi się m.in. do Katedry Wawelskiej, na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego, "wikarówki" i centrum wystawowo-konferencyjnego. Dziedziniec to także jedna z ulubionych przez turystów części Wawelu. To właśnie tutaj odpoczywają po zwiedzeniu zamku czy katedry, tutaj działa kawiarenka na wolnym powietrzu i stąd można podziwiać bryłę katedry ze złoconą kopułą Kaplicy Zygmuntowskiej i zarysy Baszty Złodziejskiej.
Kamienna nawierzchnia dziedzińca zewnętrznego Wawelu ułożona jeszcze w latach 60. dawno już utraciła swoja pierwotną estetykę. Co gorsza jest bardzo nierówna. Prace modernizacyjne nawierzchni rozpoczną się jeszcze w tym roku i obejmą przestrzeń ok. 1 h. Położony zostanie nowy bruk z porfirowej kostki i dolomitowych płyt. Przebudowany zostanie także murek oporowy wzdłuż alejki prowadzącej do centrum obsługi turystycznej oraz schody przy budynku nr 5. Tam też powstanie podjazd z pochylnią dla turystów poruszających się na wózkach.
Na dziedzińcu pojawią się nowe ławki, kosze na śmieci i nowoczesne oświetlenie. Przewidziano też remont położonej pod brukiem sieci teletechnicznej i energetycznej, odwodnienia i sieci wodociągowej.
Bogdan Zdrojewski, minister kultury podkreśla, że taki teren jak dziedziniec zewnętrzny Wawelu może być dla turystów przyjazną przestrzenią albo barierą - wszystko zależy od jej zagospodarowania. - Zależy mi na tym, aby wykorzystać wszystkie punkty widokowe, aby były one dostępne nie tylko dla niepełnosprawnych ale też dla dzieci i osób starszych. Tak aby ten cały obszar był świetnie skomunikowany i przyjazny - powiedział minister Zdrojewski.
Prof. Jan Ostrowski, dyrektor Wawelu podkreśla, że przebudowa dziedzińca zewnętrznego będzie zwieńczeniem dwudziestoletniego programu rewaloryzacji Wzgórza Wawelskiego i przystosowania Wawelu do obecnych standardów konserwatorskich i turystycznych. W tym czasie udało się odrestaurować większość budowli Wzgórza Wawelskiego oraz dziedziniec arkadowy.
Przedsięwzięcie przebudowy dziedzińca zewnętrznego będzie realizowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego.
Władze Wawelu zapewniają, że prace remontowe mają być realizowane w taki sposób, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu utrudniać zwiedzanie.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz