15 wpływowych osób w modelingu
Piękni, młodzi i… z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą. Chcą zmieniać wizerunek osób z niepełnosprawnością, poszerzać pojęcie piękna w modzie oraz łamać stereotypy. Zobacz galerię 15 modelek i modeli, którzy mają wpływ nie tylko na świat mody.
Pa pa l’americano
Zacznijmy zestawienie od czwórki naszych faworytów w Ameryce.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek w USA jest Jillian Mercado, która ma dystrofię mięśniową i porusza się na wózku elektrycznym. Zasłynęła w kampanii marki odzieżowej Diesel. Modelka pojawiła się także w Polsce za sprawą projektu Moda Bez Ograniczeń. A ostatnio wzięła udział w kampanii ubrań Beyonce.
Alex Minsky stracił część nogi w wybuchu w Afganistanie, gdzie odbywał służbę wojskową. Był inspiracją do projektu fotografa Michael’a Stokes’a pn. „Always Loyal”, który przedstawia półnagie fotografie weteranów bez kończyn. Od tej współpracy rozpoczęła się kariera Alexa w modelingu. Będąc w temacie kończyn… Rebekah Marine to „bioniczna” modelka bez przedramienia od urodzenia, która użytkuje jedną z najbardziej zaawansowanych protez na świecie firmy Touch Bionics. Oprócz modelingu działa na rzecz dzieci bez kończyn i jest mówcą motywacyjnym.
Nyle DiMarco to niesłyszący model, który pracował dla m.in. Hugo Bossa i Giorgia Armaniego. Jednak świat poznał go jako pierwszego zwycięzcę z niepełnosprawnością amerykańskiej edycji Tańca z gwiazdami. Nyle wykorzystał popularność: stał się aktorem, działaczem dla środowiska osób głuchych i założył fundację, pomagającą niesłyszącym dzieciom.
Z dalekich krajów
Czas na Amerykę Południową, a dokładniej na słoneczną Brazylię, gdzie mieszka prześliczna i zawsze uśmiechnięta modelka z protezą nogi – Paola Antonini. Dziewczynie amputowano kończynę na skutek wypadku samochodowego. Ale ona nie zrezygnowała z marzeń o modelingu i dziś spełnia się w tej roli.
Z innego kontynentu, bo z Australii, pochodzi także młoda dziewczyna z zespołem Downa, Madeline Stuart, zawodowa modelka. Ostatnio propaguje kolekcję z własnej marki odzieżowej. Świat mody i modelingu otworzył się przed nią przez... media społecznościowe. Dzięli temu stała się szybko „rozchwytywana”. Wiecej o Madeline na portalu Niepelnosprawni.pl.
Stary Świat
W ślad za swoją idolką Madeline, poszedł Francuz z zespołem Downa, Dimitri Painçon. Chłopak dopiero po sukcesie Stuart przełamał się i zawalczył o swoje marzenie zostania modelem. Podobnie jak dziewczyna, Dimitri do zdobycia popularności, wykorzystał siłę mediów społecznościowych.
Pozostając we francuskim klimacie – koniecznie trzeba wspomnieć o modelkach niskiego wzrostu. Mowa o The Dwarf Fashion Show! Pod tą nazwą kryje się organizacja non profit, promująca równe szanse w przemyśle modowym i tworzenie mody dla osób z niskim wzrostem oraz pokazy mody tych osób.
Przenosimy się troszeczkę wyżej na mapie Europy – do Wielkiej Brytanii, gdzie karierę kontynuuje nasza ulubienica z kreatywnie wykonanymi protezami nóg - Viktoria Modesta. Znacie tą artystkę, choćby z Wielkiej Gali Integracji, gdzie była naszym specjalnym gościem lub z informacji o jej nowym albumie Counterflow. Przy okazji polecamy naszą rozmowę z Viktorią.
Oprócz Viktorii w Anglii znanym modelem, także po amputacji nogi, jest Jack Eyers. Jego postać można zobaczyć a siłowni Better, gdzie jest trenerem, oraz podczas wielu pokazów mody, m.in. London Fashion Week, New Yourk Fashion Week, czy rosyjskim pokazie Bezgraniz Couture.
Z kolei na Ukrainie ostatnio zadebiutowała Aleksandra Kutas, pierwsza modelka na wózku w tym państwie. Promuje ona i jest jednocześnie promowana przez markę Vozianov, projektanta Fiodora Wozjanowa.
Słowianki z Polski
Aldona Plewińska to modelka fotograficzna bez ręki, przedramienia i jednej nogi. Zrealizowała wiele sesji zdjęciowych o przeróżnej tematyce, które możecie zobaczyć m.in. na Facebooku. Przeczytajcie także reportaż o Aldonie na portalu Niepelnosprawni.pl.
Inną znaną polską modelką fotograficzną jest Agata Roczniak, chora na zanik mięśni, przez co porusza się na wózku elektrycznym. W roli modelki pracuje od 16 roku życia. Od kilku lat współpracuje z Evą Minge, a obecnie w Fundacji Butterfly projektantki.
Jeśli zastanawialiście się, czy w Polsce mamy w ogóle agencje modelek dla osób z niepełnosprawnościami - potwierdzamy:
- Butterfly Agency Models, agencja prowadzona przez Fundację Jedyna Taka, która słynie z organizacji Miss Polski na Wózku.
- Equal Models Agency – modelki z tej agencji wspieały nas w organizacji Wielkiej Gali Integracji 2016. Możecie o nich przeczytać na portalu Niepelnosprawni.pl.
Spis fotografii: Jillian Mercado - fot. Adrian Maraś, Artur Rakowski; Alex Minsky - fot. Michael Stokes; Rebekah Marine - fot. kadr z filmiku Rebekah Marine/youtube.com; Nyle DiMarco - fot. kadr z filmiku Nyle DiMarco/youtube.com; Paola Antonini - fot. kadr z filmiku Grupo CCR/youtube.com; Madeline Stuart - fot. facebook.com/madelinesmodelling; Dimitri Painçon - fot. dimitripaincon.com; modelka z niskim wzrostem - fot. The Dwarf Fashion Show; Viktoria Modesta - fot. Jon Enoch/East News, Marta Kuśmierz, Piotr Stanisławski; Jack Eyers - fot. Bezgraniz Couture; Alexandra Kutas - fot. Uliana Paszkowa; Aldona Plewińska - fot. Katarzyna Widmańska; Agata Roczniak - fot. Marta Kuśmierz; Adrianna Zawadzińska - Fundacja Jedyna Taka; modelki z Equal Models Agency - fot. Olga Cieślar.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz