Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czytelniczka: potrzebna grupa „zero” i wysoki socjal dla osób, które nigdy nie podejmą pracy

16.01.2017
Autor: Redakcja, fot. Ivan Prole/Freeimages.com
Na czerwonym tle białe dymki symbolizujące wypowiedzi

„Są osoby, które pobierając rentę socjalna nigdy nie będą w stanie podjąć pracy, gdyż wymagają całodobowej opieki ze względu na niskofunkcyjność ruchową, jak i umysłową. Cały czas uważam, że powinna być dla takich ON grupa „zero” – całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, wysoki socjal, a dla pozostałej grupy renta socjalna niższa i praca z zarobkami bez ograniczeń” – pisze Czytelniczka portalu, Grażyna R.

Burzliwa dyskusja wywiązała się pod artykułem o tym, że przepadł w Senacie projekt zmian w ustawie o rencie socjalnej, który dawałby możliwość osiągania miesięcznego przychodu przez pobierających tę rentę do wysokości 130 proc. średniej krajowej.

Wśród wielu ważnych opinii znalazła się wypowiedź Czytelniczki, która podpisała się „Grażyna R”:

„Chodzi o osoby, które pobierają rentę socjalną i chcą dopracować. Temat jest drażliwy, gdyż wszystko zależy od punktu widzenia, więc trudno być obiektywnym. Ja osobiście widzę wiele aspektów podstawowych.

  1. Raz, że renta socjalna jest za mała, aby móc się utrzymać samemu.
  2. Druga sprawa, najczęściej przy rencie socjalnej opiekun pobiera świadczenie pielęgnacyjne.
  3. Trzecia sprawa, renta jest socjalem, czyli my wszyscy podatnicy płacimy na to, gdyż niepełnosprawność tej osoby powstała przed 18. rokiem życia, i nie była w stanie wypracować sobie sama świadczeń socjalno-rentowych, a w przyszłości emerytury.

Są osoby, które pobierając rentę socjalna nigdy nie będą w stanie podjąć pracy, gdyż wymagają całodobowej opieki ze względu na niskofunkcyjność ruchową, jak i umysłową. Cały czas uważam, że powinna być dla takich ON grupa „zero” – całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, wysoki socjal, a dla pozostałej grupy renta socjalna niższa i praca z zarobkami bez ograniczeń.

Przecież to jest dla dobra ON, jak więcej zarobi, więcej wyda, bardziej się usamodzielni. Taka grupa również powinna być adekwatna do świadczeń ZUS. Obecnie mamy ciekawy, wręcz chory zapis grupy I ZUS – całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji oraz zdolny do pracy w odpowiednich warunkach. Należy ten zapis rozczłonować – albo może pracować, albo nie, co stwarzałoby jasną i klarowną sytuację.”


Czy zgadzasz się z takim rozwiązaniem? Napisz nam swoją opinię pod artykułem.

Komentarz

  • Nie zgadzam się z tym.
    Beata
    16.01.2017, 13:34
    Grupa zero niczego tu nie rozwiąże. Tu jest problem z orzekaniem o niepełnosprawności . 1 grupa inwalidzka jest = "całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji albo do pracy" , 2 grupa to " częściowo niezdolni..." Ale to właśnie osoby z 1 grupą są najchętniej zatrudniani , bo z nich pracodawcy mają największe korzyści . Druga sprawa to sprawa renty socjalnej. jednak nie tylko dla ON wskazanych w tym artykule. cytuję "Są osoby, które pobierając rentę socjalna nigdy nie będą w stanie podjąć pracy, gdyż wymagają całodobowej opieki ze względu na niskofunkcyjność ruchową, jak i umysłową. Cały czas uważam, że powinna być dla takich ON grupa „zero” – całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, wysoki socjal, a dla pozostałej grupy renta socjalna niższa i praca z zarobkami bez ograniczeń." bo takie osoby, będące pod stałą opieką drugiej osoby są zabezpieczone. Przecież opiekun pobiera 1400zł zasiłku opiekuńczego. (plus renta socj. ON i 150 zł zasiłku pielęgnacyjnego) Więc jak się okazuje , nie jest taki dramat. Renta socjalna powinna być zdecydowanie większa dla tych którzy nie podejmują pracy ze względu na stan zdrowia a ich opiekun nie pobiera żadnych świadczeń bądz też nie ma opiekuna. Nie można pchać tylko w jednym kierunku .

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas