Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Graj w kulturę

13.01.2017
Autor: oprac. Agnieszka Jędrzejczak, fot. Kriss Szkurlatowski/freeimages.com
Źródło: Integracja 6/2016
Zamek Królewski w Warszawie

Zapewne nie ma dorosłego Polaka, który nie wiedziałby, że Totalizator Sportowy wspiera polski sport. Czyni to bowiem już od sześćdziesięciu lat. Krócej trwa misja Totalizatora Sportowego na rzecz wsparcia polskiej kultury, ale pewne jest, że jednym z pierwszych i zarazem ważnych zadań realizowanych przez Spółkę było włączenie się w 1971 r. w odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie.

Od tamtej pory dzięki Totalizatorowi Sportowemu mogły zostać zrealizowane tysiące mniejszych i większych projektów związanych z kulturą – od rozbudowy czy renowacji obiektów kultury, po krajowe i międzynarodowe wydarzenia.

Totalizator Sportowy wspiera działania związane z kulturą i sztuką bezpośrednio, wykorzystując własne środki, jak i przekazując pieniądze z dopłat do gier liczbowych i loterii pieniężnych. Łączna wartość przekazanych od 2003 r. funduszy z dopłat to niemal 1,8 mld zł. Dzięki tym środkom można było zrealizować m.in.: Festiwal Malta 2012 w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE w Toruniu, 10. Festiwal Planete+ Doc, 19. Międzynarodowy Festiwal Jazz Na Starówce, dofinansowano projekty dotyczące rozbudowy kolekcji muzealnej, np. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, remont i przebudowę Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Pałacu Czartoryskich w Krakowie.

strona internetowa poświęcona Festiwalowi Jazzu na starówce warszawskiej

Niezależnie od środków z dopłat, Totalizator Sportowy każdego roku bezpośrednio wspiera realizację projektów szczególnie istotnych dla polskiej kultury. Wśród nich były m.in. multimedialne pokazy „Muzeum Utraconego”, 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, XX Jubileuszowa Gala FRYDERYK 2014, Festiwal Filmów Niezależnych OFF PLUS CAMERA czy 17. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Wkład Spółki w dzieło rozwoju kultury narodowej jest absolutnie wyjątkowy i bezcenny. Nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania tej sfery życia bez setek milionów złotych z dopłat do gier i loterii przekazywanych każdego roku przez Totalizator Sportowy. Pieniądze te pozostawiają w punktach LOTTO Gracze. Zatem to oni są de facto największymi mecenasami kultury narodowej.

Międzynarodowy festiwal I.J. Paderewskiego

III Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego został zainaugurowany 5 listopada br. w Filharmonii Narodowej koncertem, podczas którego wystąpił mistrz fortepianu Hubert Rutkowski, a w drugiej części soliści i Chór Filharmonii Narodowej oraz Polska Orkiestra Radiowa z dyrygentem Michałem Klauzą. Obok dzieł Paderewskiego i Mozarta publiczność miała okazję usłyszeć rzadko wykonywany Koncert fortepianowy c-moll Leszetyckiego.

plakat z Ignacym Paderewskim

Atrakcją drugiego dnia festiwalu był wyjątkowy performance pt. „Spacer śladami Paderewskiego”, który miał początek przed hotelem Bristol. Opowieści narratora ubarwiono sekwencjami aktorskimi, w których brali udział artyści wcielający się w role Paderewskiego i Piłsudskiego, orszak kawalerzystów na koniach oraz efektowne czterokonne, historyczne lando tworząc niezwykłą atmosferę i wzbudzają wielkie zainteresowanie oraz zachwyt przechodniów.

Kolejnym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu był koncert urodzinowy na Zamku Królewskim, podczas którego nastąpiło Oficjalne Otwarcie III Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. Uroczystość została wzbogacona projekcją dwóch krótkich filmów dokumentalnych i wystawą „Historia Serca Paderewskiego”.

Pierwsze dwa dni festiwalu – dzięki licznie przybyłej publiczności, której zadowolenie w postaci oklasków i pochwał jest zawsze wyznacznikiem pomyślności wydarzenia – można uznać za bardzo udane. Kolejne dni dni festiwalowe przebiegały w Łazienkach Królewskich. Partnerem wydarzenia był Totalizator Sportowy.

plakat tłumu ludzi z podpisem Świeto wolności, festiwal im. Jacka Kaczmarskiego

Festiwal im. J. Kaczmarskiego

Warto przypomnieć też Festiwal im. Jacka Kaczmarskiego w Gdańsku i Warszawie i trwające w dniach 11–13 listopada 2016 r. „Święto wolności”, czyli cykl wydarzeń poświęconych polskiej piosence autorskiej, w tym roku wokół twórczości Jacka Kaczmarskiego, jednego z najbardziej charakterystycznych artystów powojennej Polski. W ramach wydarzenia odbyły się: Koncert Finałowy Konkursu „Śpiewamy Kaczmarskiego”, spektakl muzyczny Dzieci Hioba, wystawa obrazów Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej i Janusza Kaczmarskiego, a także Koncert Laureatów oraz Koncert Galowy. Partnerem wydarzenia było LOTTO.

Materiał przygotowany we współpracy z

logo Lotto

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas