Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy można się odwołać od orzeczenia o niezdolności do pracy?

29.05.2009
Autor: ZUS, Fot.: www.sxc.hu

Jednym z warunków niezbędnych do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty socjalnej jest ustalenie stopnia niezdolności do pracy. Zarówno oceny tej niezdolności i jej stopnia oraz daty powstania, a także trwałości i związku przyczynowego z określonymi okolicznościami dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik zakładu.

Lekarz. Fot.: www.sxc.huLekarz orzecznik wydaje orzeczenie na podstawie dokumentacji dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie. Ubezpieczony otrzymuje orzeczenie w dniu przeprowadzonego badania. W sytuacji, gdy dokumentacja medyczna załączona do wniosku o świadczenie jest wystarczająca, lekarz orzecznik może wydać orzeczenie bez bezpośredniego badania zainteresowanego. Wówczas orzeczenie przesyłane jest do ubezpieczonego za pośrednictwem poczty na wskazany przez niego adres.

W przypadku gdy ubezpieczony został skierowany na wykonanie dodatkowych badań, obserwację szpitalną, badanie przez lekarza konsultanta lub psychologa, orzeczenie zostaje wydane po dostarczeniu dokumentacji medycznej będącej wynikiem przeprowadzonych badań lub konsultacji. 

Osoba, która nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, ma prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej zakładu w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Po złożeniu sprzeciwu ubezpieczony poinformowany zostaje pisemnie o terminie badania przez komisję lekarską. Komisja lekarska zakładu dokonuje rozstrzygnięcia sprzeciwu również w formie orzeczenia.

Prawomocne orzeczenie lekarza orzecznika lub orzeczenie komisji lekarskiej stanowi podstawę do wydania przez ZUS decyzji w sprawach rent z tytułu niezdolności do pracy i rent socjalnych. Orzeczenie komisji lekarskiej wraz z decyzją o przyznaniu bądź odmowie świadczenia przesyłane są ubezpieczonemu niezwłocznie za pośrednictwem poczty na wskazany przez niego adres.

W przypadku, gdy osoba nie zgadza się z decyzją ZUS, ma prawo wniesienia odwołania do Sądu Okręgowego – Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie do sądu składa się za pośrednictwem jednostki terenowej ZUS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • negatywna opinia biegłego lekarza
    Elżbieta
    19.11.2013, 21:38
    Witam Mam dwa tętniaki jeden zaklipsowany drugi niezabezpieczony mam nadciśnienie tętnicze. 15 lat jestem na rencie drugiej grupy zus uzdrowił mnie i jestem na 3 grupie odwołałam się od decyzji zusu opinia negatywna dla mnie złożyłam sprawę do sądu który wyznaczył mi neurochirurga biegłego również wydał negatywną opinię dla mnie powiedział żę mogę podjąć bardzo lekką pracę czy istnieje jakieś wyjście z takiej sytuacji?( przez 15 lat wszyscy lekarze byli zgodni że nie mogę pracować a tu nagle zdarzył się cud )
    odpowiedz na komentarz
  • decyzja po odwolaniu
    aaa
    05.01.2012, 21:37
    witam! mam taki przypadek: miałam badania i z całkowitej niezdolności zmieniono mi na częściową. Nie zgadzałam się z tym bo przeszłam kilka powaznych operacji (w tym dotyczacą nowotworu) i napisała odwołanie. Po ponownych badaniach zmieniono decyzję na niekorzystną dla mnie, tzn orzeczono zdolnośc do pracy. Czy tak mozna zgodnie z przepisami? między 1 a 2 badaniem było chyba z 2 tygodnie różnicy.....prosze o odpowiedź
    odpowiedz na komentarz
  • no co wy?
    coto
    04.01.2012, 19:46
    haha mam tylko embiolizację to mnie rozbawiło najbardziej, embiolizacja zamyka tentniaka całkowicie, tętniak juz nie jest tetniakiem poprostu go nie ma można wrocic do pracy tak jak ja a nie uzalać sie całe życie nadsobą
    odpowiedz na komentarz
  • Smiertelnie zdrowy
    Blue
    30.07.2010, 20:06
    Mój ojciec jest a raczej był górnikiem pracującym na dole miał w tym roku 2010 po 25 latach pracy pzejsc na emeryturę musiał tylko odpracowac pół roku za pobyt na L4 niestety los chciał ze miał prawie smiertelny zawał w konsekwencji po 40 min reanimacji ma zaniki pamięci i do tego schizofremię natręct oraz wszczepiony rozrusznik zus przyznał mu trzeci stopien niepełnosprawnosci lecz rehabilitacjia według zusu mu się nie należy ponieważ jest nie uleczalnie chory czy można złożyc wniosek do dyrektora zusu o przyznanie mu emerytury i jak to ewentualnie zrobic.
    odpowiedz na komentarz
  • CO ROBIĆ
    JANINA
    10.11.2009, 15:41
    MAM PROBLEM JESTEM NA RENCIE Z POWODU DUŻEGO TĘTNIAKA MÓZGU W ROZWIDLENIU TĘTNICY ŚRODKOWEJ MÓZGU I OD 2008R,DO 2009R Z ORZECZENIEM CAŁKOWICIE NIEZDOLNA DO PRACY, TERAZ BYŁAM NA KOMISJI I ORZECZNIK WYSTAWIŁ MI CZĘŚCIOWO NIEZDOLNA DO PRACY A W MOIM STANIE ZDROWIA NIC SIĘ NIE POPRAWIŁO, NATOMIAST NASILIŁY SIĘ , JAK BÓLE, ZAWROTY GŁOWY itd W SZPITALU NIE CHCIELI MI ZAKLIPSOWAĆ TĘTNIAKA BO JEST UŁOŻONY W TRUDNYM MIEJSCU I MAM 52 LATA, TYLKO MAM ZROBIONĄ EMBOLIZACJE TERAZ MAM PYTANIE CO ROBIĆ PRZECIEŻ NIKT MNIE DO PRACY NIE ZATRUDNI BO NAWET STOMATOLOG ŻĄDA ZAŚWIADCZENIA JAK LECZĘ ZĘBY W ZNIECZULENIU BŁAGAM O POMOC CO ROBIĆ CZY SIĘ ODWOŁAĆ CZY MAM SZUKAĆ PRACY I GDZIE?
    odpowiedz na komentarz
  • CO MAM ZROBIC
    JULIAN
    22.10.2009, 22:49
    ZAWSZE NA KOMISJ LEKARSKIEJ DOSTAJE CAŁKOWITA NIEZDOLNOSC DO PRACY TERAZ PAN DOKTOR ORZECZNIK WYDŁ MI CZENSCIOWA NIEZDOLNOSC CHOCIAZ MÓJ STAN ZDROWJA SIE POGORSZYŁ BO CHORUJE NA EPILEPSJE POURAZOWA CO MAM ZROBIC CZY SIE ODWOŁAC CHOCIAZ ZABRALI MI Z RENTY 150 ZŁ CZY SIE ODWOŁAC DO SADU CZY NI CZEKAM NA ODP.. ZTEGO WYNIKA ZE MOGE PRACOWAC TYLKO KTO MNIE ZTRUDNI ZTA CHOROBA I KTÓRY LEKARZ PRACY SIE PODTYM PODPISZE JAK MNIE POGOTOWJE JUZ NIE RAZ ZCIAGAŁO .. CZEKAM NA ODP I WZKAZANIE WEDŁUG TEGO LEKARZA GDZIE MOGE PRACOWAC PROSZE MI POWIEDZIECC CZEKAM..
    odpowiedz na komentarz
  • byle dla siebie
    daga
    18.09.2009, 09:47
    jestem niepełnosprawna od dzieciństwa,mam niedowład lewostronny na komisji powiedziano mi żebym składała długopisy ,chamstwo .byle ich nic takiego nie spotkało
    odpowiedz na komentarz
  • MOŻNA!
    MIS
    01.09.2009, 17:38
    DO PANA BOGA.
    odpowiedz na komentarz
  • zus
    Karol
    31.08.2009, 12:33
    Witam z zusem sądze się już prawie 4 lata i konca nie widać z tego wszystkiego tylko jeszcze bardziej się rozchorowalem mam początek choroby wrzodowej czy doczekam się sprawiedliwości ????
    odpowiedz na komentarz
  • zus może cuda
    PIOTR
    29.08.2009, 19:08
    Nawet nie wiem co o nich myśleć.Mam 36lat od trzeciego roku żcia nie mam prawej niogi a lewa nawet jej nie przypomina 5-lat temu zus uznał mnie za zdolnego do pracy więc robię na budowie a bulowi nie ma końca. niech się na żreją.
    odpowiedz na komentarz
  • W CIECHANOWIE SĄSIAD STANĄŁ MPRZED KOMISJĄ LEKARSKĄ
    PARANOJA
    28.08.2009, 15:40
    I UZNALI GO ZA ZDROWEGO, TYDZIEŃ PO KOMISJI ZMARŁ. NO COMENT
    odpowiedz na komentarz
  • zdolna do pracy
    A
    16.07.2009, 13:52
    W 2005 roku przyznano mi niezdolność do pracy a teraz w 2009 gdy starałam się o przyznanie renty z Zusu okazało się ze jestem zdolna do pracy. Od 2005 mój stan zdrowia tylko sie pogorszyl a na pewno nie polepszył bo od urodzenia mam 4 kończynowe porażenie mózgowe........odwołanie złożylam ale nie wiem co ono da....to chyba zus potrafi tak uzdrawiac
    odpowiedz na komentarz
  • odwołanie do sądu
    Krystyna W
    23.06.2009, 10:52
    W przypadku odwołania się od Sądu Wydziału Ubezpieczeń Społecznych jest sprawa praktycznie przegrana , ponieważ Sąd podtrzymuję najczęściej wydaną decyzję komisji lekarskiej. Tak było w moim przypadku. Sędzia co prawda wysłuchał mojego zeznania przyznał , że opinia lekarzy jest krzywdząca ale wyrok wydaje w oparciu o wydaną decyzję komisji lekarskiej. W ten sposób kółko się zamyka.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas