Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co w 2017 roku z ulgowymi przejazdami osób z niepełnosprawnością?

04.01.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Piotr Stanisławski
Osoba na wózku przed drzwiami pociągu

Do naszej redakcji trafia wiele pytań dotyczących ulg dla osób z niepełnosprawnością w transporcie kolejowym i autobusowym. Wyjaśniamy więc, jak to wygląda i czy wciąż w 2017 roku te ulgi przysługują.

W parlamencie już od dłuższego czasu trwają prace nad nowelizacją przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Ich wynikiem jest na razie przesunięcie o rok terminu zmian w zasadach stosowania ulg dla osób z niepełnosprawnością. Samorządy nie zdążyły wywiązać się z nałożonych na nie zadań dotyczących organizacji publicznego transportu zbiorowego.

- W pracach nad projektem chodzi o to, by utrzymać dotychczasowe ulgi dla osób z niepełnosprawnością – zapewniała nas w kwietniu 2016 r. Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. – Obecnie za wcześnie jednak, by mówić o tym, kiedy projekt, nad którym pracujemy, będzie znany.

Najważniejsza informacja jest więc taka, że w 2017 roku nie zmieniły się zasady ulgowych przejazdów u przewoźników transportu zbiorowego. Nowe zasady wejdą w życie najwcześniej za rok, od 1 stycznia 2018 r.

„Trzeba czasu”

Zgodnie z zapowiedziami, w przyszłości ulgi ustawowe będą obowiązywać tylko w przewozach o charakterze użyteczności publicznej, tj. w przewozach realizowanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych, zawartej pomiędzy operatorem a właściwym organizatorem publicznego transportu zbiorowego. W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają jednak prace nad zmianą całej ustawy zasadniczej, a ich celem jest m.in. utrzymanie ulg ustawowych dla uprawnionych obecnie grup.

- To skomplikowana materia i trzeba czasu, aby uporządkować przepisy – mówił w lipcu 2016 r. na posiedzeniu sejmowych Komisji senator wnioskodawca.

Uspokajamy więc: w roku 2017 nie nastąpiły i nie nastąpią zmiany w zasadach ulgowych przejazdów osób z niepełnosprawnością.


Przeczytaj, kto obecnie jest uprawniony do ulg w transporcie kolejowym i autobusowym.

Komentarz

  • Wina w nas.....niepełnosprawnych
    Janusz
    05.01.2017, 20:04
    Dlatego, że to my niepełnosprawni nie potrafimy się zebrać i pisać do odpowiednich władz, właścicieli i zarządców przedsiębiorstw kolejowych. O temacie wiadomo już od ponad pół roku, a żadna nawet organizacja pozarządowa nie ruszyła tematu. Nie ma nacisku porządnego nigdzie. Pewnie na tyle nas jest stać, by płacić w 100% za przejazdy kolejowe, które za jakiś czas nadejdą. Jak pewien poseł na wózku nie miał przeciwko, by zlikwidować finansowanie rynku pracy w mld-ach, a zostawić słynne tylko 100 mln, tak teraz nasze środowisko nie robi nic, aby już teraz ruszyć konkretnie sprawę. Zostaniemy bez wsparcia i to hukiem, bo nikt nie jest zainteresowany. Nikt nie pisze,nie monituje do przewoźników kolejowych o działania na korzyść niepełnosprawnych, a możliwości są, tylko nikt z nich nie korzysta i nie wnioskuje. Zawsze głos suwerena oddolny jest brany pod uwagę. Jednak musi się nas dużo gromkim głosem odezwać. Jest po co działać.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas