Poradnik podatnika: odliczenie z tytułu posiadania orzeczenia?
„Od dwóch lat mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – pisze Czytelniczka. – Powiedziano mi, że z tego tytułu mogę sobie odliczyć 2280 zł przy rozliczaniu podatku. Czy to prawda? Czy wystarczy tylko orzeczenie o niepełnosprawności?”. Odpowiadamy.
Podstawą do skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej, tj. odliczenia od dochodu, jest faktyczne poniesienie wydatku przez osobę z niepełnosprawnością lub podatnika, który ma na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością. Można odliczać wyłącznie wydatki wskazane w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samo posiadanie statusu osoby niepełnosprawnej czy rencisty nie jest wystarczającym powodem dokonania odliczenia.
Warto także pamiętać, że organ podatkowy (urząd skarbowy) w ciągu pięciu lat ma prawo sprawdzenia poprawności dokonanych odliczeń. Nawet jeśli z przepisów nie wynika wprost obowiązek dokumentowania wydatku np. fakturą, urząd skarbowy może prosić o wskazanie danych czy dokumentów potwierdzających prawo do odliczenia, np. certyfikatu psa asystującego czy dane osoby wskazanej jako przewodnik.
Zatem jeśli wydatki nie zostały faktycznie poniesione, nie można skorzystać z odliczenia.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
- Ze wsparciem samej Ewy Pajor. Polki otworzą pierwsze w historii MŚ w ampfutbolu!
- Jesień pod znakiem profilaktyki
- Głos nauczycielski: MEN planuje zmianę sposobu finansowania uczniów z niepełnosprawnościami
Dodaj komentarz