Prawnik radzi: rozliczenie delegacji
Od dwóch lat jestem osobą niepełnosprawną (stopień umiarkowany). Pracuję po 7 godzin od poniedziałku do piątku, ale 2–3 razy w miesiącu pracuję jeszcze w soboty lub niedziele. Nie ma za taką pracę wynagrodzenia, lecz w zamian dostaje się dzień wolny. Pierwszy raz byłam w delegacji i zupełnie nie wiem, jak to się ma do ustalonych zasad w zakładzie pracy. We wspomnianej delegacji sobotę i niedzielę poświęciłam na podróż. Na jakie przepisy mam się powołać, aby prawidłowo rozliczyć swoją delegację?
Małgorzata L.
Ponieważ Pani opis nie jest precyzyjny, bo co np. oznacza stwierdzenie, że „sobotę i niedzielę poświęciłam na podróż”? Czy oznacza to 48 godzin spędzone w podróży? W obie czy jedną stronę? Pamiętajmy, że precyzja w zadawaniu pytań pozwala na równie precyzyjną odpowiedź. Przyjmuję z góry, że Pani delegacje mają charakter okazjonalny.
Przepisy o czasie pracy
Na początek informacja, że nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik, u którego orzeczono umiarkowany stopień niepełnosprawności i w tym orzeczeniu nie wskazano przeszkód do podróży służbowej, mógł wykonywać pracę poza stałym miejscem pracy – wyjeżdżał w delegację. Pracownik z niepełnosprawnością może wyjątkowo odmówić wyjazdu służbowego tylko wówczas, gdy jego schorzenie znacznie utrudnia mu swobodne poruszanie się. W pozostałych przypadkach jest zobowiązany wykonać polecenie pracodawcy wyjazdu w delegację służbową. Do pracodawcy delegującego pracownika, o którym mowa powyżej, należy obowiązek takiego organizowania czasu, aby nie przekraczał on dopuszczalnych norm dla osoby z określonym stopniem niepełnosprawności.
Kwestię maksymalnego czasu pracy dla osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym reguluje Ustawa z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2011, Nr 127, poz. 721 ze zm.), która w Art. 15 wskazuje, że:
- Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
- Czas pracy osoby z niepełnosprawnością zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
- Osoba z niepełnosprawnością nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Zadanie podróży służbowej
Podróżą służbową jest, zgodnie z Art. 775 § 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z poźn. zm.) wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy pracownika lub poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Zgodnie natomiast z Art. 128 § 1 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Do czasu pracy wlicza się czas realnego wykonywania zadania będącego celem podróży służbowej. Czas podróży służbowej jest zatem zaliczany do czasu pracy o tyle, o ile pracownik podczas tejże podróży wykonywał pracę. Natomiast czas samych przejazdów odbywanych w ramach podróży służbowej nie jest z reguły zaliczany do czasu pracy pracownika. Co do zasady więc czas poświęcony na dojazd nie jest traktowany jako czas pracy pracownika. Taki wniosek przedstawił Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 23 czerwca 2005 roku (sygn. akt II PK 265/2004), wskazując, że „czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (Art. 128 § 1 Kodeksu pracy zawierający definicję czasu pracy), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku”. Mimo zmieniającej się specyfiki oraz warunków pracy, które umożliwiają np. pracę zdalną przy wykorzystaniu elektronicznych środków łączności w trakcie m.in. podróży pociągiem, orzecznictwo stoi na stanowisku, że „czas podróży nie musi i nie ma być wykorzystywany do pełnienia pracy i w interesie pracodawcy” (Wyrok SN, sygn. II PK 138/09).
Godziny nadliczbowe
Czas pracy w trakcie przebywania pracownika w delegacji powinien być rozpisany w taki sam sposób, jak czas zwykłej pracy. W razie problemów z ustaleniem rzeczywistego czasu poświęconego na pracę, pracodawca może zażądać od pracownika złożenia stosownego oświadczenia. Jeżeli zatem w trakcie podróży służbowej pracownik faktycznie wykonywał pracę w wymiarze wyższym niż obowiązująca go 7-godzinna dobowa norma czasu pracy i pracę tę wykaże w swoim oświadczeniu, praca ta stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
Wszelkie naruszenia przepisów, a zwłaszcza łamanie bezwzględnie obowiązujących przepisów jak te, które zakazują pracy w godzinach nadliczbowych osobom z niepełnosprawnością, należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy. Są one również podstawą do wystąpienia z powództwem przeciwko pracodawcy przed sądem pracy.
Proszę pamiętać, że osoba będąca w delegacji jest „24 godziny w dyspozycji pracodawcy”, ma to znaczenie wówczas, gdy np. doszłoby do wypadku przy pracy pracownika będącego w podróży służbowej. W takiej sytuacji wypadek pracownika, nawet w pokoju hotelowym, będzie traktowany na równi z wypadkiem przy pracy.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- „Wejdź Nowa” z własnym zakończeniem. Teatr Pinokio w Łodzi znów przełamuje bariery dostępu do kultury
- Dentezja – bezpłatna stomatologia bez barier dla osób z niepełnosprawnością w Warszawie
- Gospodynie turnieju minimalnie lepsze. Porażka Polek w meczu otwarcia MŚ
- Nowy system rezerwacji wizyt w urzędzie miasta
- Codziennie stajemy do walki: z miastenią twarzą w twarz
Dodaj komentarz