Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiceminister zdrowia: dzieci z niepełnosprawnością nie będą czekać w kolejkach do lekarzy

14.12.2016
Autor: Mateusz Różański
Jarosław Pinkas mówi podczas konferencji

- Koordynacja doprowadzi do szerokiego dostępu do świadczeń i da poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego wszystkim tym, którzy mają w rodzinie niepełnosprawne dziecko – poinformował nasz portal wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas.

- Nasze ministerstwo dąży do tego, by zaistniał przewodnik po systemie opieki zdrowotnej i socjalnej. Rodzina niepełnosprawnego dziecka będzie mogła zarządzać wszystkimi świadczeniami, które są im należne. Teraz będą miały przewodnika po systemie – odpowiadał wiceminister na nasze pytania o dziecięcą opiekę koordynowaną, nowe świadczenie zdrowotne, przeznaczone dla dzieci z poważna niepełnosprawnością do 3. roku życia. – Program, który jest implikacją Ustawy „Za życiem” (przyjętej przez parlament w listopadzie 2016 r. – przyp. red.), do tego doprowadzi. Będzie to przedłużenie koordynacji opieki nad kobietą w ciąży. Czyli coś, co się już sprawdziło. Wiemy, że koordynacja doprowadzi do szerokiego dostępu do świadczeń i da poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego dla wszystkich tych, którzy mają w rodzinie niepełnosprawne dziecko.

Program jeszcze w grudniu

To jednak nie koniec ułatwień, które tej grupie małych pacjentów zagwarantuje program „Za życiem”.

- Te dzieci będą miały istotnie ułatwiony dostęp do lekarzy – dodał Jarosław Pinkas. – Liczymy się z tym, że nie będzie dla nich limitu w dostępie do świadczeń zdrowotnych, a po drugie – nie będą na nie oczekiwać w kolejkach. Te dzieci trzeba specjalnie zabezpieczyć i traktować. Myślę, że jest to racjonalne i nie powinno budzić żadnych negatywnych komentarzy.

Jak poinformował nas wiceminister zdrowia, program „Za życiem” jest już gotowy. Premier Beata Szydło przedstawi go w końcówce tego roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • autyzm jak zapobiegać
    michalinn
    19.12.2016, 08:35
    Lepiej zamiast czekać w kolejkach czekac za wczasu - badania potwirdzają ze witamina D ma duże znaczenie w przypadku autyzmu http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Badania-niedobor-witaminy-D-jedna- z-przyczyn-autyzmu,168481,11.html
    odpowiedz na komentarz
  • no wladnie co z dorosłymi? dlaczego są odstawiani do kąta ?
    Mirosława Zaworska
    18.12.2016, 21:03
    Jestem osobą dorosłą jak nakazie samodzielna na tyle żeby sama się ogarnąć wszystko koło siebie zrobić.Chętnie bym raz do roku też wyjechałam z czterech ścian,ale NFZ.odmawia mi tej przyjemności i jak tu żyć?...
    odpowiedz na komentarz
  • paranoja
    niepelnosprawny
    17.12.2016, 22:04
    większość rodziców nie wie ze ma dzieci niepełnosprawne przed 3 rokiem zycia a poza tym co z innymi dziećmi ,czyżby to były króliki doświadczalne?
    odpowiedz na komentarz
  • Wszystko zależy od lekarza
    Zofia
    17.12.2016, 20:05
    Mój niepełnospr. brat przyjmowany jest BEZ kolejki mimo , że ma 24 lata. Ta ustawa znowu poróżni ludzi jak wszystkie inne.
    odpowiedz na komentarz
  • Daremna nadzieja, jak widać.
    matka
    16.12.2016, 02:53
    Nic nie jest w służbie zdrowia i u prywaciarzy na abonament, czy bez, dostosowane dla niepełnosprawnych, procedury mogą zabić, grunt, że ja mają, dla nich to doskonałe alibi. Nawet jak się płaci, normalnego, życzliwego traktowania trudno się spodziewać. Jak się powie, że narkoza głęboka niewskazana, bo już wiadomo, że szkodzi, że odpowiednia tylko miejscowa, to anestezjolog wrzeszczy, że tylko głęboka, a potem obserwacja w szpitalu. Jak się prosi o możliwość użycia mniejszego aparatu do kolonoskopii, to mówią, że nie ma takiej opcji, nawet jak niepełnosprawna dorosła kobieta, mierzy tyle co dziecko i waży mniej niż "mokry liść"! Zero chęci pomocy, myślenia niestandardowego, współczucia. Dlatego lekarze dla mnie i dla mojego dorosłego dziecka to w większości stresujące, białe uniformy, bezduszne, sfrustrowane roboty. . Zdarzają się wyjątki, ale co tacy dobrzy ludzie mogą wywalczyć dla słabszych w tym nieludzkim systemie? Gdzie wszyscy warczą na siebie, nie tylko lekarze, nawet zwykłe ekspedientki w sklepie, kiedy obsługują zwykłą przedstawicielkę tej samej płci są wściekłe, kiedy mężczyznę, szczerzą się w uśmiechu, gdyby mogły, weszłyby mu w rozporek, a kiedy zobaczą niepełnosprawnego, to już tragedia dla niego. Polska kraj wściekłych drapieżników bez litości dla słabszych. Wszyscy, jak widzą słabszego, to nim pogardzają, chcą go upokorzyć, oszukać i wydusić jakiś zysk z niego. Zobaczcie tylko te ceny usług, środków, leków, dostęp do ulgi w cierpieniu. A ja liczyłam na ten rząd!
    odpowiedz na komentarz
  • Nie dorastajmy!
    już nie dziecko
    15.12.2016, 22:31
    też myślę, że to tylko szumne hasło. a co mam zrobić, skoro już dawno po trzeci rokżycia, a 18 lat skończę, nim jeszcze ten super iinowacyjny program zostanie wprowadzony? Mam szczęście, że nie choruję poważnie, ale to ja, a co o innymi? "Dzieciom lomożemy, a dorośli niech się sami martwią,nawet jeśli będą umierający!" Tak to będzie wyglądało?
    odpowiedz na komentarz
  • Wart Pac pałaca a pałac Paca
    Borzoi
    15.12.2016, 19:27
    Wiceminister zdrowia: dzieci z niepełnosprawnością nie będą czekać w kolejkach do lekarzy. Reszta niepełnosprawnych do piachu. Będzie czysto i sprawiedliwie. Taki wiceminister jak i minister. Wart Pac pałaca a pałac Paca. W razie pytań i uwag tel. (22) 638-94-877, fax. (22) 635-24-87
    odpowiedz na komentarz
  • A co z dorosłymi już "dziećmi"?
    matka
    15.12.2016, 18:42
    One nie są coraz zdrowsze - raczej po wielu latach chorowania jest coraz gorzej. O nich zapomnieliście?
    odpowiedz na komentarz
  • Dorośli też????
    Terka
    15.12.2016, 17:49
    A czy dorosłych niepełnosprawnych osób też będzie dotyczył taki przywilej dostępu do świadczeń zdrowotnych? bo przecież nie jest ich winą, że skończyli 18 lat i są dorosłymi.
    odpowiedz na komentarz
  • Bubel
    Agnieszka
    15.12.2016, 15:55
    koszmarny bubel , ze słów brak😕dzieckiem się jest do 18 roku życia i do tego czasu dziecko poważnie chore nie powinno czekać w kolejkach , wstyd i tyle😕
    odpowiedz na komentarz
  • A co z niepełnosprawnymi dziećmi powyżej 3 roku życia?
    Pb
    15.12.2016, 14:35
    Bardzo dobry pomysł, tylko dlaczego ma ominąć moje dziecko, które jest niepełnosprawne i ma 3,5 roku. Czy te dzieci są w czymś gorsze????
    odpowiedz na komentarz
  • Same kłamstwa
    zofia
    15.12.2016, 11:06
    4/5 opiekunow dzieci niepelnosprawnych pozostaje poza jakimkolwiek wsparciem czy pomoca poniewaz ich dzieci wyszly z systemu szkolnego, sa pelnoletnie . Wiekszosc pelnoletnich niepelnosprawnych od urodzenia wegetuje w domach na rencie socjalnej 700zl. a 1,5 mln niepelnosprawnych w stopniu znacznym, calkowcie niezdolnych do pracy tylko ok 120 tys otrzymuje pomoc w wysokosci 1400zl od nowego roku a ok 60 tys pomoc w wysokosci 520zl.Pozostali nie otrzymuja zadnej doslownie zadnej pomocy bo nawet ta ktora moga dopstac jest dla nich niedpostepna/ doplaty do sprzetu, rehabilitacyjnych turnusow itd / poniewaz nie stac ich na wklad wlasny. Sytuacja rodzin dotknietych niepeln osprawnoscia dziecka czy czlonka rodziny wymagajacego stalej opieki jest dramatyczna . Szczegolnie dramatyczna jest sytuacja niepelnosprawnych doroslych juz dzieci ktorych opiekun najczesciej samotna matka pobiera rente czy emeryture najczesciej najnizsza lub nizsz a od najnizszej - ci zyja za kwote znacznie ponizej miunimum socjalnego., wegetuja i doslownie gloduja. Tusk wyhodowal grupe reprezentacyjna ktorą wyciera sobie gebe i obecny rząd wmawiajac spoleczenstwu ze " opiekunowie n iepelnosprawnych otrzymuja 1400zl. " To jest nieprawda! Dorosli niepeln osprawni wymagajacy 24 godzinnej opieki wegetuja za 700 renty a ich 90% ich opiekunow nie dostaje zadnej pomocy. Zadnej . Moj syn od 40 lat lezy , ma porazenie 4 konczynowe. mam 720 zl emerytury a syn ma drugie tyle. Razem ok 1500zl. Nie przsluguje mi zadna pomoc bo mam... emeryture. Nie mam nadal zwrotu za pampersy za rok 2015 . i w tym roku juz go nie otrzymam. Bywalo, ze otrzymalam po 3,5 roku. Nie pojade turnus , nie kupie sprawnego wozka, nie kupie zadnego przyrzadu ulatwiajacego zycie bo nie odloze na wklad wlasny., Bo z czego? W takiej sytuacji jak ja jest ok 1,5 mln niepelnosprawnych najciezej poszkodowanych. To co wygaduje rzad o pomocy dl;a niepelnosprawnych to sciema wielkie klamstwo.
    odpowiedz na komentarz
  • a dorośli ?
    niepełnosprawna
    15.12.2016, 10:03
    Dorośli Niepełnosprawni: Nic już się nie proponuje, nawet, niech szybciej umierają.
    odpowiedz na komentarz
  • A cierpiący w bólach nadal bez pomocy .Bo przecież marihuana mogła by doprowadzić do ruiny firmy farmaceutyczne
    Matka ON
    15.12.2016, 09:46
    Program hasło z którego nic nie wyniknie . Nie ma w systemie kolejek dla maluszków których trzeba zdiagnozować ,czas oczekiwania to 1 tydz góra dwa .Najdłuższe kolejki są dla osób dorosłych .Więc żadnego nakładu ani wysiłku w tym nie będzie po za szumnym hasłem .
    odpowiedz na komentarz
  • Kolejna manipulacja i szczątkowa pomoc
    Marcin Górniak
    14.12.2016, 19:37
    Kolejny program, który ominie moje dziecko. Najpierw 500+ dla wszystkich (kłamstwo) rodzin, niestety dlatego, że staram się jak najlepiej dla mojej rodziny, zostałem ukarany, i ponieważ przekraczam próg dochodwy, moje bardzo ciężko chore i niepełnosprawne dziecko, nie otrzymało od państwa tego zasiłku. Teraz proponuje sie nielimitowany dostęp do świadczeń zdrowotnych dla wszystkich (kłamstwo) rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, ale oczywiście wprowadza sie limit wiekowy do 3 lat. Moje dziecko walczy o życie już ponad 4 lata... więc państwo znowu powie mi "Bujajcie się dalej"...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas