Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: ulga na dostosowanie samochodu

12.11.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, rys. Sapere Aude
Rysunek czerwonego samochodu

„Jestem osobą poruszającą się na wózku – pisze Czytelnik. – Ponieważ codziennie dojeżdżam do pracy, kupiłem używany samochód. Musiałem go jednak dostosować do moich potrzeb. Wydatki z tym związane sfinansowałem sam, gdyż nie dostałem dofinansowania. Czy mogę to odliczyć w podatku?”. Odpowiadamy.

W myśl przepisów, odliczeniu od dochodów podlegają m.in. wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Należy przez to rozumieć te czynności i wydatki, których skutkiem jest przerobienie pojazdu mechanicznego w sposób umożliwiający korzystanie z niego przez osobę z niepełnosprawnością.

Zatem w ramach wskazanej ulgi osoba z niepełnosprawnością może odliczyć zarówno zakup, jak i montaż części niezbędnych do przystosowania pojazdów mechanicznych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przeróbki te mogą dotyczyć np. elementów związanych z kierowaniem pojazdem, czyli dostosowaniem pojazdu do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy, oraz elementów umożliwiających przemieszczanie się pojazdem, czyli dostosowaniem pojazdu do potrzeb niepełnosprawnego pasażera.

Z odliczenia może korzystać niepełnosprawny podatnik, jaki i podatnik mający na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym. Wydatki należy udokumentować fakturami. W ramach ulgi można odliczyć wyłącznie faktycznie poniesione nakłady.

Reasumując, Czytelnik może w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć wydatki poniesione na przystosowanie samochodu osobowego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas