Poradnik podatnika: ulga na bilety kolejowe
„Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – pisze Czytelniczka. – Byłam w sanatorium, do którego pojechałam pociągiem i tak też wróciłam. Jestem też mamą sprawnej córki, która była na koloniach, na które dowoziłam córkę pociągiem. Czy mogę odliczyć wydatki na bilety kolejowe dla nas?”. Odpowiadamy.
Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym, w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
- na turnusie rehabilitacyjnym,
- w zakładach: lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
- na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.
Ulga przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym. Odliczyć można wyłącznie wydatki faktycznie poniesione przez osobę z niepełnosprawną. Dokumentem potwierdzającym dokonanie wydatku jest każdy dokument stwierdzający wysokość poniesionego wydatku.
Zatem w opisanej sytuacji może Pani odliczyć koszty związane z dojazdem i powrotem do/z sanatorium. Może Pani także odliczyć koszty przejazdu środkami transportu publicznego lub pociągiem na kolonie córki. Natomiast nie może Pani odliczyć kosztów swojego przejazdu wraz córką w drodze na kolonie.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz