Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: ulga na wydatki na pielęgniarkę

21.11.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, fot. Freeimages.com
Dłoń dotyka innej dłoni, zabandażowanej, z wenflonem

„Moja żona jest zaliczona do I grupy inwalidów – pisze Czytelnik. – Po kolejnej operacji jest w domu, a ze względu na jej stan zdrowia musiałem zatrudnić pielęgniarkę do opieki nad nią. Moja żona pozostaje na wyłącznym moim utrzymaniu. Czy takie wydatki można odliczać w ramach ulgi dla niepełnosprawnych?”. Odpowiadamy.

Tak, ponieważ w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu od dochodów podlegają wydatki poniesione na opiekę pielęgniarską w domu nad osobą z niepełnosprawnością w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób z niepełnosprawnością zaliczonych do I grupy inwalidztwa.

Ulga przysługuje osobom z niepełnosprawnością bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym.

Odliczenie od dochodu nie dotyczy wydatków, jeśli zostały one:

  1. sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
  2. zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  3. odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Odliczenie to nie jest limitowane, tj. odlicza się kwotę faktycznie poniesionego wydatku. Wydatki należy dokumentować fakturami.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas