Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zanim wybierzesz turnus rehabilitacyjny

08.04.2009
Autor: Magdalena Gajda, Fot.: Piotr Stanisławski

Tym, którzy po raz pierwszy zamierzają wyjechać na turnus rehabilitacyjny i skorzystać z dofinansowania PFRON podpowiadamy, a systematycznym bywalcom przypominamy.
 
Turnus rehabilitacyjny to jedna z form aktywnej rehabilitacji połączona z wypoczynkiem. Jego głównym celem jest poprawa kondycji psychofizycznej uczestników, a także rozwijanie ich tzw. kompetencji społecznych – np. wyrobienie życiowej zaradności. Program turnusu zawiera elementy rehabilitacji dostosowane do schorzeń uczestników oraz zajęcia sportowe, rekreacyjne, kulturalne itp. Turnusy odbywają się w kraju, stacjonarnie – chyba, że ich program uzasadnia przenosiny na inne miejsce, także za granicę (np. obóz żeglarski lub wędrowny). Trwają min. 14 i maks. 21 dni. Biorą w nich udział grupy po min. 20 osób.

Pod żagle czy na kurs samoobrony?
Wybierając turnus zwróć uwagę przede wszystkim na to, dla kogo jest przeznaczony. Zgodnie z nowymi zasadami turnusy organizuje się dla osób „o zbliżonych potrzebach, wynikających w szczególności z ich wieku lub rodzaju niepełnosprawności albo rodzaju schorzeń lub dysfunkcji”. Wyróżnia się zatem turnusy dla osób z: dysfunkcją narządów: ruchu (oddzielnie dla poruszających się na wózkach!), słuchu, wzroku; niepełnosprawnością intelektualną; chorobami psychicznymi; epilepsją; schorzeniami układu krążenia i innymi – np. zaburzeniami głosu i mowy, chorobami neurologicznymi, układu oddechowego, pokarmowego, moczowo–płciowego itd.

Dziecko na koniu. Fot.: Piotr Stanisławski

Wybierając turnus, zapoznaj się dokładnie z jego programem. Wyjeżdżasz po to, aby poprawić swoje zdrowie, ale możesz przy okazji poznać nowy sport czy interesujące hobby. Zgodnie z oficjalną klasyfikacją, w ofercie na rok 2009 znajdziesz turnusy:
- rekreacyjno-sportowe i sportowe, np. obozy narciarskie, spływy kajakowe, zloty miłośników brydża, tenisa stołowego, tańca sportowego lub hippiki itp.;
- szkoleniowe, np. z kursem nauki jazdy autem, pływania, jazdy konnej, wędkarstwa, ale też komputerowym, pierwszej pomocy, języka migowego, jogi, gotowania, dietetyki, garncarstwa itp.;
- psychoterapeutyczne, z terapią grupową i indywidualną;
- rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, np. połączone z plenerami malarskimi lub rzeźbiarskimi, warsztatami muzycznymi, teatralnymi, ekologicznymi, fotograficznymi, zajęciami z haftu, ceramiki itp.;
- nauki niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością, np. nauki poruszania się na wózku, w niedostosowanej zabudowie, czy samoobsługi lub samodzielnego wykonywania prac domowych itp.

Każdy może pojechać na turnus!
Pod warunkiem, że jest osobą z niepełnosprawnością i posiada ważne orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne – np. o niezdolności do pracy z ZUS-u.

Na turnus kieruje lekarz
Nie może zabronić ci wyjazdu – chyba, że nie pozwala na to twój stan zdrowia czy np. konieczność hospitalizacji. Powinien natomiast podpowiedzieć ci, jaki program turnusu będzie dla ciebie najlepszy. Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie wyjazdu ze środków PFRON, lekarz, pod którego jesteś opieką, musi wypisać odpowiedni wniosek, który dostarczysz do powiatowego centrum pomocy. Podczas turnusu dwukrotnie przejdziesz badania lekarskie - na jego początku i na końcu. W czasie pierwszego powinieneś przekazać tamtejszemu lekarzowi informację o stanie zdrowia, którą też wypełnia twój lekarz. Informacja nie może być starsza niż trzy miesiące od daty rozpoczęcia turnusu.

Ale to ty wybierasz miejsce i organizatora turnusu
Szczegółową ofertę znajdziesz w internecie, np. www.turnusy.rehabilitacyjne.pl, www.a1polska.pl, www.kcotr.pl, www.patrona.com.pl lub na stronach uzdrowisk i sanatoriów, w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, w lokalnych organizacjach pozarządowych, w specjalistycznych placówkach zajmujących się osobami z niepełnosprawnością i chorymi, urzędach gmin, organizacjach turystycznych – np. PTTK, w harcerstwie i szkołach integracyjnych oraz w organizacjach kościelnych – np. Caritas. Skorzystaj z porady swojego rehabilitanta, ale też osób, które brały udział w turnusach. Niestety nie zawsze piękne zdjęcie z katalogu i zapierający dech w piersiach opis pokrywają się z tym, co faktycznie oferuje organizator. Dotyczy to zwłaszcza warunków pobytu i form dostosowania budynków do różnych dysfunkcji.


Jeśli ubiegasz się o dofinansowanie ze środków PFRON, wybierając turnus pamiętaj, że:
1. Musi on być zgodny z zaleceniami, które twój lekarz wpisał we wniosku – poradź się go w tej sprawie, może wskaże ci ośrodek, który sprawdzili i polecają inni jego pacjenci; 2. UWAGA! Wybrany ośrodek musi być dostosowany do twojej dysfunkcji lub specjalizować się w leczeniu twojego schorzenia, a także posiadać wpis do REJESTRU ORGANIZATORÓW TURNUSÓW. Aby go uzyskać, organizator zobowiązany jest spełnić ścisłe wymogi. Ośrodek musi spełniać określone standardy – np. baza noclegowa i żywieniowa dla min. 20 osób, gabinet lekarski lub zabiegowy, odpowiednie zaplecze do aktywnej rehabilitacji, infrastruktura przystosowana do określonej niepełnosprawności czy schorzenia. Organizator musi zapewnić odpowiedni program zajęć indywidualnych i grupowych, kadrę - w zależności od rodzaju turnusu i dysfunkcji uczestników (np. specjalista ds. rehabilitacji ruchowej, specjalista ds. rekreacji, pedagog, psycholog, psychiatra czy tłumacz języka migowego) - oraz stałą opiekę lekarską i pielęgniarską. Wpisu do rejestru oraz kontroli ośrodków i organizatorów tam wpisanych dokonuje wojewoda. Rejestr krajowy - www.ebon.mps.gov.pl. Możesz wybrać ośrodek spoza rejestru tylko wtedy, gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej – np. obóz żeglarski lub wędrowny.

Ćwiczenia rehabilitacyjne. Fot.: Piotr Stanisławski

Wyjazd „z PRFON-em”
Z turnusami jak z wczasami - jeśli pokryjesz cały ich koszt z własnej kieszeni, to możesz pojechać na tyle turnusów, ile ci się spodoba. Ale faktycznie tylko raz na dwa lata masz szansę otrzymać dofinansowanie na wyjazd turnusowy z PFRON. Jakie warunki musi spełnić osoba, która w ogóle może ubiegać się o takie wsparcie? 1. Jest dorosła lub jest dzieckiem do 16 lat. 2. Ma skierowanie od swojego lekarza. 3. W roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie otrzymała środków na ten cel. 4. Nie będzie pełniła podczas turnusu funkcji członka kadry ani opiekuna uczestnika. 5. Wybrała turnus, który odbywa się w ośrodku wpisanym do specjalnego rejestru. 6. Przedstawi na turnusie informację o stanie zdrowia wystawioną przez lekarza, który się nią opiekuje. 7. Złożyła oświadczenie o wysokości dochodu i liczbie osób we wspólnym gospodarstwie domowym – dofinansowanie mogą otrzymać ci, których dochód nie przekracza 50 proc. przeciętnego, krajowego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. Uwaga! Jeśli turnus jest całkowicie lub w części finansowany z innych środków publicznych – np. NFZ - nie możesz ubiegać się o wsparcie z PFRON.

Ile z kasy PFRON na turnus?
Wysokość dofinansowania turnusu z PFRON wynosi w 2009 r.:
- 27 proc. przeciętnego wynagrodzenia (p.w.) - dla osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym, niepełnosprawnej do 16 lat oraz niepełnosprawnej od 16 do 24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności;
- 25 proc. p.w. - dla osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym;
- 23 proc. p.w. - dla osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim;
- 18 proc. p.w. - dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej niezależnie od stopnia niepełnosprawności.
Jak już wspominaliśmy, kwoty te mogą zostać obniżone o 20 proc. p.w., ale też – w szczególnie trudnej i odpowiednio udokumentowanej sytuacji życiowej wnioskodawcy - podwyższone do 35 proc. p.w. Decyzję podejmuje centrum pomocy w danym powiecie.

Samodzielnie czy z opiekunem?
Na turnus możesz pojechać z opiekunem. Sprawa jest prosta, gdy to on sam lub ty za niego pokrywasz cały koszt pobytu. Możesz też starać się o dofinansowanie jego wyjazdu ze środków PFRON, ale tylko wtedy, gdy taką potrzebę widzi twój lekarz i jeszcze ją odpowiednio uzasadni. Pamiętaj, że w takim wypadku opiekun również musi spełniać określone wymagania: - ukończył 16 lat; jest członkiem twojej rodziny i mieszaka z tobą; sam nie wymaga pomocy innych; nie jest członkiem kadry turnusowej. Dofinansowanie wynosi 18 proc. p.w. Może być zwiększone do 35 proc. p.w. - jeśli opiekun mieszka z tobą we wspólnym gospodarstwie domowym i spełniacie kryterium dochodowe lub gdy ty płacisz całą kwotę za jego pobyt na turnusie.

Kiedy składać wniosek o dofinansowanie z PFRON?
Teoretycznie – przez cały rok. Praktycznie – trzeba to zrobić w styczniu, lutym, aby mieć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.


Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?
1. Sprawdź, jaka instytucja w twoim powiecie dysponuje środkami PFRON na dofinansowywanie przedsięwzięć na rzecz osób z niepełnosprawnością. Najczęściej są to Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie lub Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie. Ich wykaz znajdziesz na www.niepelnosprawni.pl, lub zapytaj o to w swoim urzędzie gminy.
2. W centrum pomocy złóż (sam, przez rodzica, opiekuna lub organizatora turnusu) dokumenty (formularze dostępne w centrum pomocy): - wniosek o przyznanie dofinansowania; wniosek/skierowanie od lekarza, który się tobą opiekuje (uwaga! ważny jest tylko 3 miesiące!); ewentualnie wskazanie lekarza, że podczas turnusu potrzebujesz opiekuna; kserokopię swojego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego – np. z ZUS o niezdolności do pracy; dokument potwierdzający twoje dochody – np. odcinek renty, oświadczenie o zarobkach z zakładu pracy.
3. Poczekaj na informację z centrum pomocy – w ciągu 10 dni od daty złożenia wniosku może poprosić się o doniesienie brakujących dokumentów lub ich ponowne wypełnienie, jeśli zrobiłeś to źle. Na poprawki masz 30 dni. Jeśli się spóźnisz – twój wniosek przepadnie.
4. Na rozpatrzenie wniosku – przyznanie bądź niedofinansowania – centrum pomocy ma 30 dni. Gdy podejmie decyzję, w ciągu 7 dni prześle ci odpowiednie pismo.
5. Jeśli dostaniesz wsparcie, musisz w ciągu 30 dni (i nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu) poinformować centrum pomocy – na specjalnym druku – o turnusie, na który chcesz wyjechać.
6. Centrum sprawdza czy turnus spełnia wymagania formalne. Jeśli organizator potwierdzi, że możesz wziąć w nim udział, na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu, centrum przekazuje mu dofinansowanie.

Ćwiczenia rehabilitacyjne. Fot.: Piotr Stanisławski

Gdzie jeszcze szukać pieniędzy na wyjazd rehabilitacyjny?
W związku z kryzysem, instytucji i firm chętnych do udzielania wsparcia finansowego jest coraz mniej. Są wprawdzie miejsca, do których warto zapukać: w swoim zakładzie pracy – może ma fundusz socjalny i udziela swoim pracownikom pożyczek bezzwrotnych lub zwrotnych, w organizacjach pozarządowych, które zajmują się organizacją turnusów lub udzielają dofinansowania na taki cel. Spodziewaj się jednak, że koszt wyjazdu na turnus będziesz musiał w większej części lub całkowicie pokryć sam.

Dodatkowy urlop na turnus
Jeśli: - jesteś zatrudniony na umowie o pracę, masz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym i powiadomiłeś o tym pracodawcę (!), nie reprezentujesz grupy zawodowej, której przysługuje urlop dłuższy niż 26 dni – np. nauczyciele, to masz prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowego urlopu przeznaczonego wyłącznie na wyjazd na turnus rehabilitacyjny, który pracodawca przydziela na podstawie wniosku/skierowania na turnus wystawionego przez lekarza. Jeśli chcesz za te dni otrzymać wynagrodzenie – musisz również dostarczyć do firmy dokument potwierdzający, że brałeś udział w turnusie. Uwaga! Dodatkowy urlop i ten na wyjazd rehabilitacyjny nie mogą razem przekroczyć 21 dni!

Dziecko na huśtawce. Fot.: Piotr Stanisławski

Dziecko na turnusie rehabilitacyjnym
Dla kogo?
Turnus to świetna forma wypoczynku i rehabilitacji, ale głównie dla dzieci z niepełnosprawnością, które są całkiem lub znacznie zależne od pomocy dorosłych. Te bardziej samodzielne lepiej jest wysłać na kolonie/obóz z pełnosprawnymi rówieśnikami.

Po co?
Jeśli chcesz, aby dziecko stało się bardziej samodzielne, nauczyło się odpowiedzialności, podejmowania decyzji, pozwól aby pojechało na turnus bez twojej opieki lub wybierz takiego organizatora, który zapewnia rodzicom/opiekunom możliwość przyjazdu i zakwaterowania przez kilka dni (np. weekendy). Zastanów się też, czy wyjazd bez osób, któremu dziecko ufa i czuje się przy nich bezpiecznie, nie będzie dla niego źródłem stresu. To szczególnie ważne w przypadku np. dzieci z niepełnosprawnością intelektualną lub tych, które mają kłopoty z porozumiewaniem się z otoczeniem. Są jednak i takie turnusy, których celem jest integracja rodziny lub nauka opieki nad dzieckiem.

W jakich warunkach?
Uwaga! Dotyczy również dorosłych uczestników! Wybierając turnus dla dziecka sprawdź dokładnie: czy ośrodek jest dostosowany (architektonicznie, technicznie, kadrowo) do jego potrzeb;  czy wychowawcy mają odpowiednie uprawnienia, czy rzeczywiście pracowali już z dziećmi z niepełnosprawnością, czy wiedzą jak reagować gdy z dzieckiem dzieje się coś niedobrego; jakich specjalistów rehabilitacji zatrudnił organizator i czy ich liczba jest wystarczająca w stosunku do liczby dzieci; czy pielęgniarka będzie stale obecna; czy lekarz na turnusie zajmował się dziećmi z określonymi rodzajem niepełnosprawności/schorzeniem, czy potrafi rozpoznać te klasyczne dla nich dolegliwości; czy jest możliwość omówienia z lekarzem i pielęgniarką „procedur” awaryjnych, gdyby dziecko poczuło się gorzej, przekazania im zapasów leków oraz danych kontaktowych do rodziców oraz lekarza na stałe opiekującego się dzieckiem; jak został zredagowany plan zajęć dla dziecka – czy zajęcia rehabilitacyjne przeplatane są zabawami, wycieczkami, innymi atrakcjami; czy organizator przekazał rodzicom listę przedmiotów do zapakowania oraz listę informacji, które należy przekazać, oddając dziecko pod opiekę na turnusie. Najcenniejsze źródło informacji i opinii o organizatorach turnusów dla dzieci – to rodzice dawnych uczestników, a także lekarz i rehabilitant opiekujący się dzieckiem.

Co zapakować?
Bagaż dziecka wyjeżdżającego na turnusu jest typowo „kolonijny”, ale przy pakowaniu trzeba koniecznie pamiętać o: kosmetykach i przedmiotach higieny osobistej (cewniki, pieluchomajtki itp.) potrzebnych przy określonej chorobie/niepełnosprawności, lekach odpowiednio podzielonych na dawki dzienne.

 
Informacje pochodzą z m.in.:
- Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie –
www.scon.waw.pl,
- rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 15 listopada 2007r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z dnia 11 grudnia 2007).

Konsultacja merytoryczna: Agata Łuzdowska, dyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Komentarz

  • Słaby artkul
    E
    15.03.2018, 11:00
    No i jeszcze dodatkowy urlop przysługuje po roku czasu od wydania decyzji o niepełnosprawnosci

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas