List do redakcji: urzędnik też człowiek
Redakcja Integracji otrzymuje wiele wiadomości od Czytelników portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Zobaczcie zadawane nam pytania lub refleksje Czytelników. Zapraszamy do lektury.
Jestem osobą poważnie niedowidzącą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jednocześnie sprawuję opiekę nad synem, również ze stopniem znacznym. Pobieram od wielu lat świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia, gdyż syn urodził się z poważnymi wadami serca, jest po operacji. Postanowiłam jednaksię kształcić, aby zyskać coś wartościowego dla siebie. Ukończyłam studia licencjackie, a następnie magisterskie, w czym syn mnie bardzo wspierał i był moim motorem do działania.
Nie daję jednak sobie rady ze swym PCPR. Od około 3 lat walczę o dofinansowanie do laptopa, ponieważ jest mi bardzo potrzebny, aby łatwiej komunikować się ze światem. Złożyłam wniosek o dofinansowanie w programie „Likwidacja barier w komunikowaniu się i technicznych”, następnie w „Aktywnym Samorządzie”. Panie, które pracują w PCPR, wykazują się całkowitym brakiem empatii, są wręcz złośliwe, kiedy osoba niepełnosprawna składa takie wnioski. Kiedy jeszcze studiowałam, dogryzały mi, że uczelnia, na której studiuję, jest nic niewarta i pytały, po co mi te studia? Czy można tak dyskryminować matki?
Dane osobowe do wiadomości redakcji
OD REDAKCJI: Zatrzymam się nad oceną zachowań pracowników służby samorządowej. Prawda pewnie leży pośrodku, bo nie sposób uwierzyć, że wszystkie osoby z PCPR w jakiejkolwiek miejscowości są przeciwko osobom z niepełnosprawnością i zamiast pomagać, to rzucają kłody pod nogi... Jeżeli czujemy się zlekceważeni, nie rozumiemy decyzji instytucji, do której występujemy lub uważamy, że niesłusznie nam odmówiono np. dotacji, to istnieje procedura odwoławcza, możliwość składania skarg i wniosków, a w ostateczności dochodzenie swoich praw w sądzie. W opisanej sytuacji podpowiadamy, aby aplikując o dotację kolejny raz, dokładnie dowiedzieć się, jakie trzeba spełnić warunki, aby ją otrzymać. Warto też udać się po informację i pomoc do oddziału PFRON. A może najlepiej kupić używany laptop?
Czekamy na Wasze listy!
Piszcie na adres redakcji:
„Integracja”, ul. Dzielna 1,
00-162 Warszawa,
e-mail: janka.graban@integracja.org
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Podpaski dla szkół w całej Polsce. Ruszyła rekrutacja szkół do programu pilotażowego MEN!
- Łzy smutku zamienione w łzy radości. Reprezentacja Polski kobiet trzecią drużyną świata!
- Wystawa oraz Aukcja Wielkiego Serca
- Ekstra pieniądze z ZUS dla stulatków
- Białystok: „Dekada 80” - spektakl z udziałem osób z niepełnosprawnością słuchu
Komentarz