„Trener pracy” w Zielonej Górze
Zielona Góra jest jednym z nielicznych polskich miast, w których rozpoczęto realizację pilotażowego programu „Trener pracy”. W założeniu program ma trwać trzy lata (2008 - 2010) i jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
"Trener Pracy" ma na celu wprowadzenie osób z niepełnosprawnością intelektualną na rynek pracy pod okiem wykwalifikowanych trenerów, dając możliwość aktywizacji zawodowej osobom, które do tej pory nie pracowały zawodowo i nie podejmowały prób znalezienia zatrudnienia.
Program polega na zatrudnieniu przez podmiot prowadzący (w Zielonej Górze jest to Centrum Usług Opiekuńczych) wykwalifikowanych trenerów pracy. To trener będzie wyszukiwał pracodawców chętnych do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, po czym osobiście zapozna się ze specyfiką danego stanowiska pracy. Kolejnym krokiem będzie znalezienie w specjalnie utworzonej bazie danych odpowiedniej osoby do wykonywania danej pracy. Trener będzie towarzyszył swojemu podopiecznemu w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach jego pracy, wdrążając go stopniowo w jej specyfikę. Opieka uzależniona będzie m. in. od poziomu intelektualnego podopiecznego, złożoności miejsca pracy, chęci pomocy ze strony współpracowników. Trener będzie pomagał mu w wykonywaniu jego obowiązków, w kontaktach ze współpracownikami i przełożonymi. Ponadto da pracodawcy pewność, że jego pracownik będzie wywiązywał się z powierzonych mu obowiązków, a przy tym będzie bezpieczny w miejscu pracy.
Potencjalne miejsca pracy to: gastronomia, piekarnictwo, prace
drogowe, budowlane, leśnictwo, ogrodnictwo, handel, utrzymanie
terenów zielonych, prace
ogólnie porządkowe.
Autorka tekstu jest pracownikiem Centrum Integracja w Zielonej Górze, realizującego projekt „Centra i Infolinia Integracja – poradnictwo dla osób z niepełnosprawnością”, współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz