Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielki mały 1%

12.03.2009
Autor: Piotr Stanisławski, Fot.: Tomasz Przybyszewski
Źródło: Integracja 1/2009

Od 15 lat Integracja pracuje na rzecz 5,5-milionowej społeczności osób z niepełnosprawnością. Ciągle szukamy nowych sposobów i środków, aby pomóc tej grupie. Wspierają nas w tym dorośli Polacy, gdy przekazują 1 proc. podatku podczas rozliczenia PIT. Jesteśmy za to wdzięczni. W tym roku również prosimy Was o wsparcie.

Integracja zajmuje się sprawami najtrudniejszymi: nieustannie przekonuje i zachęca osoby z niepełnosprawnością do aktywności, pracy i samodzielnego życia. Burzy również stereotypy na ich temat oraz podejmuje działania, aby zmieniać i poprawiać polskie przepisy. To wymaga żmudnej pracy, niemal u podstaw. Efektami cieszymy się wszyscy, choć zostało jeszcze wiele do zrobienia. Pracę Integracji i pomoc, jakiej udziela, najlepiej opisują trzy słowa: aktywizowanie, informowanie i edukowanie.

Dzięki Kampanii parkingowej wolne koperty to nie rzadkość. Fot.: Tomasz Przybyszewski

Aktywny jest szczęśliwy

Praca należy do najważniejszych form aktywności. Dla osób z niepełnosprawnością też ma  wyjątkowe znaczenie. Wiedzą o tym socjologowie, pedagodzy, organizacje pozarządowe, a najlepiej rodzice osób, które podjęły pracę, bo przejmują one  część odpowiedzialności za swoje życie, układają plany na przyszłość i organizują sobie czas. Praca pozwala im być wśród innych. Niestety, o tych korzyściach przekonało się dotąd w Polsce tylko 16 proc. osób z niepełnosprawnością. Integracja próbuje to zmienić. Pomogliśmy już wielu osobom.

– Zadzwoniłam do Centrum Integracja, aby się dowiedzieć, czy mój syn ma prawo do dodatkowej zniżki na wózek – mówi pani Anna z Krakowa. – Pracownik zapytał mnie, czy syn pracuje. Powiedziałam, że nie, bo trudno znaleźć pracę. Zaproponowano mi w Centrum spotkanie. Syn wziął udział w szkoleniu i poszukiwaniu pracodawcy. Po dwóch miesiącach dostał ofertę pracy w małym zakładzie papierniczym. Pracuje już pół roku. Bardzo się z pracy cieszy, ja również, bo odżył. Ma nowych kolegów, a połowę zarobionych pieniędzy odkłada. Kupił już wieżę, a w wakacje chce z kolegami zrobić kurs skoków spadochronowych dla niepełnosprawnych. Zaplanował też następne wakacje – chce pojechać na spływ kajakowy. Kiedy nie pracował, nie miał żadnych pasji.

Centra Integracja prowadzą agencję poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy i doradztwa personalnego dla osób z niepełnosprawnością. Pracują w nich doradcy zawodowi, doradcy ds. zatrudnienia poszukujący ofert pracy dla klientów agencji, psychologowie, prawnicy, pracownicy socjalni oraz grupa konsultantów – specjalistów różnych dziedzin. Wszyscy przygotowują osoby z niepełnosprawnością do poruszania się na rynku pracy, udzielając indywidualnych konsultacji, organizując warsztaty, grupy rozwoju czy kierując na szkolenia zawodowe. Centra Integracja działają w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Zielonej Górze i Katowicach.

Pani Barbara jest osobą w średnim wieku i przez trzy lata nie mogła znaleźć pracy. Choruje na cukrzycę, astmę i ma problemy z prawą nogą. Nie wszędzie może pracować, gdyż co kwadrans musi usiąść ze względu na bóle w nodze. W urzędzie proponowano jej pracę sprzątaczki albo w sortowni makulatury. Tam musiałaby stać.

– W Centrum sprawdzili, co potrafię, jakie mam doświadczenie i co mogłabym robić – mówi pani Barbara. – Przez miesiąc nie udało się znaleźć pracy dla mnie, więc skorzystałam z warsztatów aktywnego poszukiwania pracy, prezentowania swej osoby i umiejętności. Przed ich ukończeniem pojawiła się w bazie pracodawców Centrum oferta pracy dla recepcjonistki. Tydzień później, po rozmowie kwalifikacyjnej, podpisałam już umowę.

W ostatnich 10 miesiącach ub. r. na ok. 2200 osób, które poszukiwały pracy przez działy aktywizacji zawodowej w Centrach Integracja, aż 634 osoby ją znalazły. W każdym roku mamy podobny wynik – pracę podejmuje ponad jedna trzecia osób poszukujących zatrudnienia.

– Niedawno przyszła do mnie młoda, wykształcona dziewczyna z niedosłuchem, prosząc o poradę, jak może bronić się przed grożącą jej utratą pracy – mówi Anita Siemaszko, prawnik jednego z Centrów Integracja. – W czasie rozmowy zaproponowałam jej założenie własnej działalności gospodarczej. Nigdy o tym nie myślała, a moim zdaniem miała do tego predyspozycje.  Była też doświadczona w opiece nad dziećmi. Dowiedziała się, że są dotacje dla osób z niepełnosprawnością, zakładających własną firmę. Założyła firmę z usługami opiekuńczymi dla dzieci. I udało się jej, odniosła sukces.

Bardzo pomocna w poszukiwaniu wszelkich informacji dotyczących niepełnosprawności jest ogólnopolska infolinia Integracja (0801 801 015), która czynna jest od poniedziałku do piątku. Dzwonią do niej osoby z niepełnosprawnością po porady prawno-socjalne we wszelkich sprawach ich dotyczących, dowiadują się, jak załatwić swoje sprawy, jakie mają możliwości działania, ale również dzwonią poszukujący pracy  i kogoś, kto wsparłby ich w tych poszukiwaniach.

Mam, bo wiem

Jakość życia osób z niepełnosprawnością w dużym stopniu zależy od informacji, jaka do nich dociera. A do wielu nie dochodzi z powodu utrudnionego dostępu. To jeszcze bardziej pogłębia ich wykluczenie. Integracja od początku działalności dostarcza osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom kompleksowych informacji, które pomagają korzystać ze swoich praw.

W ub.r. pracownicy socjalni czterech Centrów Integracja pomogli ponad 15 tys. osób, udzielając porad i wyjaśnień. Część osób skierowano do miejsc, które w krótkim czasie mogły rozwiązać ich problem. Tak było np. w przypadku pani Marii, która nie była w stanie znaleźć szkoły średniej dla swojej córki poruszającej się o kulach. Obeszły wiele szkół, ale wszyscy dyrektorzy odmówili przyjęcia dziewczyny. Pracownicy Centrum skontaktowali się z osobą zajmującą się edukacją, z którą współpracowali w urzędzie miasta, i przedstawili tę sprawę. W ciągu tygodnia udało się znaleźć szkołę.

Dzięki kontaktom z wieloma instytucjami pracownicy Centrów Integracja (jak również specjaliści z ogólnopolskiej infolinii) kontaktują przychodzące bądź dzwoniące osoby z fachowcami odpowiadającymi za konkretne sprawy.

Integracja dociera z informacją do osób z niepełnosprawnością także poprzez magazyn „Integracja” wychodzący w 50-tysięcznym nakładzie, rozprowadzany w 850 miejscach kraju, ponadto przez program telewizyjny emitowany w TVP INFO oraz popularny portal www.niepelnosprawni.pl. Z zasobów portalu korzysta w miesiącu ponad 150 tys. osób. Widząc ogromne zapotrzebowanie na fachową poradę i pomoc w poszukiwaniu pracy, postanowiliśmy stworzyć w tym roku jeszcze jedno Centrum Integracja – w Katowicach.

Kierunek: edukacja

Praca i informacja nie gwarantują jeszcze, że osobom z niepełnosprawnością będzie łatwiej. Barierą jest zwykle otoczenie, postawy ludzi wobec niepełnosprawności oraz niska świadomość potrzeby wyrównywania szans. W tym pomóc może tylko edukacja: wyjaśnianie, przypominanie, omawianie problemów, a także proponowanie rozwiązań.
W każdym roku Integracja organizuje kilkanaście kampanii społecznych i akcji edukacyjnych oddziałujących na postawy wobec osób z niepełnosprawnością. Ich celem jest nagłaśnianie problemów, które można rozwiązać, zmieniając przepisy i regulacje prawne (więcej ramka).

W ubiegłym roku przygotowaliśmy pierwszy polski projekt Ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością (tzw. ustawy antydyskryminacyjnej). Prace nad nim trwały dwa lata, a do współpracy zaprosiliśmy prawników i organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. Ustawa została oficjalnie wręczona premierowi Donaldowi Tuskowi w ubiegłym roku, 2 grudnia, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Plakat Kampanii parkingowej

Nowy projekt po raz pierwszy reguluje w polskim prawodawstwie zasady równego traktowania osób z niepełnosprawnością. Przewiduje m.in. sankcje za dyskryminację. Jeśli ustawa wejdzie w życie – premier zapowiedział wolę jej uchwalenia w tej kadencji Sejmu – dla środowiska osób z niepełnosprawnością może to być najważniejszy akt prawny, jaki powstał po 1989 roku. Ustawa odpowiada bowiem na oczekiwania, nadzieje i wysiłki wielu organizacji pozarządowych, które od lat walczą o równe traktowanie swych podopiecznych. Porusza kwestie edukacji, zatrudnienia, dostępu do informacji i instytucji publicznych, transportu i wielu innych sfer życia. Jeśli zostanie uchwalona, nikt nie będzie mógł bezkarnie dyskryminować kogokolwiek z powodu jego niepełnosprawności.

Skuteczna okazała się nasza Kampania parkingowa: „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”. Prowadzimy ją od 5 lat i włączyło się w nią tysiące ludzi i wiele instytucji z całej Polski (m.in. straż miejska, policja, sieci sklepów, organizacje pozarządowe), w tym władze samorządowe ze 150 miast. Kampania nagłaśniana jest w szkołach, radiu, prasie, telewizji, na reklamach ulicznych, w autobusach, tramwajach i internecie. Spoty radiowe emitują nawet hipermarkety. Jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych cyklicznych kampanii społecznych. Pojawiły się wreszcie jej efekty: powstało wiele nowych miejsc parkingowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, a wielu kierowców poważnie zaczęło traktować zakaz parkowania na tzw. kopertach. Kampania wpłynęła także na zmiany w Kodeksie drogowym i podwyższenie mandatu dla tych, którzy nie mając uprawnień, parkują na „kopercie”.

Płytka wyobraźnia

Sukcesem jest również rozpoznawalność kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, przestrzegającej przed skutkami nierozważnych skoków do wody. Znaki ostrzegające są na każdym basenie, pojawiają się w miejscach, w których młodzi ludzie zwykle popisują się brawurą. „Pozbawionych wyobraźni” wspieramy środkami Funduszu Pierwszy Krok, pozwalającymi na nowo zorganizować sobie życie.

Wasze wsparcie

Jesteście z nami już 15 lat. Razem zmieniamy polską rzeczywistość. Wiele rzeczy udało się wspólnie zrobić. Cieszymy się ze wszystkich osiągnięć, i dużych, i małych. Bez Was, Przyjaciół Integracji – Czytelników „Integracji”, członków Paczki Integracja, współpracowników w miejskich i gminnych samorządach, wolontariuszy, a także sponsorów – nie byłoby to możliwe. Przed nami nowe wyzwania, a także kontynuacja codziennej pracy – pomoc w znalezieniu pracy, doradzanie, informowanie, wsparcie psychologiczne, kolejne edycje magazynu, poradników, a także prowadzenie największego portalu poświęconego sprawom osób z niepełnosprawnością. Będziemy nadal przekonywać ludzi, także tych, którzy odpowiadają za polskie prawo i przepisy, że zmienić trzeba jeszcze wiele rzeczy, aby Polacy z niepełnosprawnością nie byli w naszym kraju dyskryminowani.
W tę pracę zaangażowany jest cały zespół Integracji. Jesteście również Wy, nasi liczni i wierni Czytelnicy. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy dotąd nam pomagali, a także tym, którzy w tym roku zechcą po raz pierwszy nas wesprzeć, przekazując swój 1 proc. podatku. Ten mały 1 proc. jest ogromnym wsparciem naszej pracy dla osób z niepełnosprawnością. Jest dla nas cenny także z innego powodu – pokazuje, jak ważne jest dla Was to, co robimy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o 1%? Odwiedź www.przelambariery.pl

Co robi Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji?
- Wydajemy magazyn „Integracja”
- Wydajemy poradniki dla osób z niepełnosprawnością
- Prowadzimy portal www.niepelnosprawni.pl
- Prowadzimy ogólnopolską infolinię 0801 801 015
- Prowadzimy Centra Integracja
- Tworzymy program telewizyjny w TVP INFO
- Stworzyliśmy Fundusz Pierwszy Krok dla ofiar nieszczęśliwych wypadków
- Prowadzimy kampanie społeczne:

  • „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”
  • „Płytka wyobraźnia to kalectwo”
  • „Polska bez barier”
  • „Znajdź pracę z Centrum Integracja”
  • „Równe prawa”

- Prowadzimy konkursy:

  • „Człowiek bez barier”
  • „Oczy Otwarte”
  • „Medal Przyjaciel Integracji”
  • „Wakacje polecone”
- Organizujemy:
  • szkolenia dla firm i instytucji w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością
  • audyty architektoniczne
  • konferencje i seminaria
  • Wielką Galę Integracji

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • 1 % , obłuda jak cały rząd
    Zbigniew
    17.03.2009, 10:00
    A co wy tak naprawde zrobiliście , nic albo prawie nic ,niewiele , Zasiłek pielęgnacyjny od 3lat bez zmian , świadczenie pielegnacyjne od 3 lat bez zmian . A pan poseł , luksusowy wózek skąd . Najwięcej w tym kraju zakładów pracy o nazwie fundacja . Tylko coś komuś się pomyliło , to założyciele powinni z własnych dochodów fundować , anie czekać na obywateli i ich podatki zeby sobie fundować dobre życie. Zatrudniać własnych znajomych , rodzine w róznej postaci , i tylko oni czerpią z tego zyski , a na odczepne coś komuś zafundują . Od gazetki , okcji różnego typu nikomu jedzenia nie przybyło . Te ogromne pieniądze oddajcie ludziom chorym a sami sobie pomogą , tylko muszą mieć środki . Zapytam , czy to PFRON zafundował Panu Posłowi luksusowy wózek , dostosował mieszkanie , ile to kosztował . A ludziom z dzieckiem niepełnosprawnym trudno przeżyć za 475 zł + 420 + 153 = trochę ponad 1150 na dwie osoby , to co pan zrobił w tym kierunku ....... się chce jak Pan się wypowiada , uszczęśliwianie przez gazetkę , kasa dla nas
    odpowiedz na komentarz
  • SUPER
    tom 76
    16.03.2009, 11:16
    TE CENTRA SĄ BARDZO POTRZEBNE POWODZENIA
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas