Wózek, który pokona każdą przeszkodę
Amerykańska firma Johnson & Johnson opracowała wózek inwalidzki iBOT 3000, który może balansować na dwóch kołach, pokonywać schody, a nawet poruszać się po piasku.
Wózek inwalidzki iBOT 3000
(autor: www.ananova.com)
iBOT 3000 stanowi połączenie elektroniki, czujników i zaawansowanego oprogramowania, które w czasie rzeczywistym analizuje położenie wózka i automatycznie dopasowuje pozycję kół i położenie fotela tak, aby zapewnić użytkownikowi stabilność.
Dzięki napędowi elektrycznemu wózek może poruszać się z prędkością około 10 km/h, a akumulatory zapewniają - w zależności od obciążenia - nawet całodzienną mobilność urządzenia na jednym cyklu ładowania.
iBOT 3000 posiada pięć trybów działania, w tym zaawansowane możliwości: Balans - podnosi fotel i umożliwia użytkownikowi wykonywanie czynności na dużych wysokościach; Schody - zapewnia użytkownikowi bezpieczną metodę 'wchodzenia i schodzenia' ze schodów, z pomocą osób trzecich lub bez niej; 4-koła - funkcja ta umożliwia pokonywanie krawężników wysokich nawet na 10 cm, a także poruszanie się po trawie, żwirze, piasku czy innym niedogodnym podłożu; Odległość - umożliwia łatwe i szybkie przekształcenie iBOT-a 3000 w wózek sportowy, lub przystosowanie go do transportu. Ostatni tryb Standard, umożliwia użytkownikowi wykonywanie tych samych czynności, jakie oferują normalne samobieżne wózki inwalidzkie.
Jak podaje serwis Ananova.com (www.ananova.com/news/story/sm_809075.html) wózek kosztuje 29.000 dolarów.
Opracowanie: TP (wim.ngo.pl), mb
Źródło: www.4press.pl
Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz