Zmiany w ustawie – rozmowa z wiceprezesem PFRON
Dnia 24 lipca 2003 Gazeta Prawna opublikowała wywiad z Marianem Leszczyńskim, wiceprezesem zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wicprezes PFRON skomentował zmiany wprowadzone przez nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 7 Poz. 79) dotyczące między innymi kompetencji samorządu wojewódzkiego, samorządu powiatowego i PFRON.
Na mocy nowelizacji ustawy samorząd wojewódzki otrzymał nowe uprawnienia, które, zdaniem wiceprezesa PFRON, mają sprzyjać zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chodzi o zwrot kosztów szkolenia (w związku z koniecznością zmiany profilu produkcji) oraz jednorazową pożyczkę służącą ochronie istniejących miejsc pracy osób niepełnosprawnych, które będą teraz udzielane zakładom pracy chronionej przez samorząd wojewódzki, a nie jak dotychczas, przez PFRON. Zwiększyły się także kompetencje w zakresie wspierania tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej.
Na poziomie samorządu powiatowego wprowadzono również istotne zmiany. Obecne uregulowania dotyczące pożyczek udzielanych przez starostę ze środków PFRON na podejmowanie działalności gospodarczej lub rolniczej przez osoby niepełnosprawne są, zdaniem Leszczyńskiego, bardziej korzystne. Wprowadzone zostały także zmiany w zasadach dokonywania zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecnie przepis ten objął wszystkich pracodawców, bez względu na liczbę zatrudnionych osób (jak było do tej pory). Jednak wysokość tych środków została zmniejszona.
Marian Leszczyński podkreślił także zmiany, jakie nowelizacja ustawy wprowadziła w zadaniach samego PFRON. Rozszerzony został zakres dofinansowania przez Fundusz składek na ubezpieczenie społeczne. Po 1 stycznia 2004 r. korzystać z niego będą pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników, w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy, osiągający wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc. oraz osoby niepełnosprawne podejmujące działalność gospodarczą po raz pierwszy.
Jedną z najbardziej istotnych i dyskusyjnych zmian jest wprowadzenie dofinansowania wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w miejsce dotychczasowego systemu zwrotu podatku od towarów i usług. Dofinansowanie to dotyczyć będzie także pracodawców zatrudniających, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, do 25 pracowników.
Opracowanie: Joanna Pertkiewicz
Źródło: Gazeta Prawna Praca Nr 143/999
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz