Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyscypliny Rio 2016: kolarstwo torowe

02.09.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Polska zawodniczka jedzie rowerem po torze kolarskim

Debiut kolarstwa torowego na Igrzyskach Paraolimpijskich datuje się na 1996 rok. Sportowcy o różnym stopniu niepełnosprawności w Atlancie o medale pojechali po raz pierwszy. Rozdano wówczas krążki w 17 konkurencjach.

Na olimpijskim welodromie w Rio wystąpi ok. 230 zawodników (80 kobiet i 150 mężczyzn).

W programie kolarstwa torowego na Igrzyskach Paraolimpijskich znajduje się obecnie 16 konkurencji medalowych – dziewięć męskich i siedem kobiecych.

Zasady kolarstwa torowego na Igrzyskach Paraolimpijskich

Rywalizacja toczy się w wyścigu ze startu zatrzymanego oraz w wyścigu na dochodzenie.

Po trzy finały rozgrywane są w tej pierwszej specjalności, zarówno panie, jak i panowie rywalizują w połączonych kategoriach C1-C2-C3 oraz C4-C5, a także w tandemach (kat. B).

W wyścigu na dochodzenie mężczyźni walczą o medale w pięciu kategoriach C oraz w tandemach, panie zaś w finałach C1-C2-C3 oraz C4, C5, a także w tandemach.

Kategorie niepełnosprawności w kolarstwie torowym

Śledząc kolarstwo torowe podczas Igrzysk Paraolimpijskich, należy zapamiętać dwie litery: B oraz C.

Ta pierwsza w sporcie osób z niepełnosprawnością pojawia się bardzo często, a oznacza zawodników niewidomych i niedowidzących.

Z kolei literka „C” oznacza niepełnosprawność ruchową (osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, po amputacjach, z innymi wadami kończyn) – od C1 (najpoważniejszej) do C5 (najlżejszej).

Zawodnicy z kat. B startują na tandemach, zaś z kat. C na zwykłych wyścigowych rowerach.

Polskie sukcesy

Polski debiut przypadł na Ateny i rok 2004, gdy w konkurencji time trial (tzw. czasówce) tandem w składzie Robert Płotkowiak i Krzysztof Kosikowski zajął 12. miejsce, w sprincie zaś 17.

Następnym razem Polska reprezentowana była na torze dopiero w 2012 r. w Londynie. Tym razem naszych barw broniła Anna Harkowska. Polka sięgnęła po srebrny medal w wyścigu na dochodzenie (kat. C5), przegrywając tylko z gwiazdą brytyjskich Igrzysk, reprezentantką gospodarzy Sarą Storey. W time trial Polka była czwarta, nieznacznie przegrywając brąz z Chinką Jianping Ruan.

Uśmiechnięta twarz Anny Harkowskiej
Anna Harkowska jest jedną z faworytek do medalu na torze kolarskim w Rio, fot. Robert Szaj

Jak będzie w Rio?

Naszą nadzieją na dobre miejsca jest Anna Harkowska. Polka na ostatnich mistrzostwach świata zajęła w kat. C5 trzecią pozycję w wyścigu na dochodzenie na 3 km. Niewątpliwie murowaną faworytką jest Brytyjka Sarah Storey – gwiazda w tej kategorii niepełnosprawności. O medale Harkowska powalczy też zapewne z Jufang Zhou z Chin oraz Amerykankami Jennifer Schuble i Samanthą Bosco oraz Crystal Lane – drugą z Brytyjek.

Czy wiesz, że...

Anna Harkowska, która zdobyła medal w tej dyscyplinie w Londynie i jest faworytką do medali w Rio, ma w swoim dorobku krążki z seniorskich mistrzostw Polski zdobyte z pełnosprawnymi zawodniczkami.

Informacje praktyczne

Obiekt

Rio Olympic Velodrome – Barra Olympic Park

Liczba kompletów medali

16

Terminarz

  • 8 września, czwartek – sesje w godz. 15:00-17:35 oraz 21:30-23:15
  • 9 września, piątek – sesje w godz. 15:00-17:55 oraz 21:30-0:30
  • 10 września, sobota – sesje w godz. 15:00-17:45 oraz 21:30-0:50
  • 11 września, niedziela – sesje w godz. 15:00-18:30

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas