Wynagrodzenie dla opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej
Jestem opiekunem prawnym syna ubezwłasnowolnionego z zespołem Downa. Czy przysługuje matce jakieś wynagrodzenie i z jakich funduszy jest wypłacane? Proszę o odpowiedź.
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 53a Ustawy o pomocy społecznej, wynagrodzenie za sprawowanie opieki wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.
Udzielenie świadczeń w postaci wynagrodzenia za sprawowanie opieki nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.
Natomiast zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym:
-
Art. 162
- § 1. Sąd opiekuńczy przyzna opiekunowi za sprawowanie opieki na jego żądanie stosowne wynagrodzenie okresowe albo wynagrodzenie jednorazowe w dniu ustania opieki lub zwolnienia go od niej.
- § 2. Wynagrodzenia nie przyznaje się, jeżeli nakład pracy opiekuna jest nieznaczny lub gdy sprawowanie opieki jest związane z pełnieniem funkcji rodziny zastępczej albo czyni zadość zasadom współżycia społecznego.
- § 3. Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której opieka została ustanowiona, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie jest pokrywane ze środków publicznych na podstawie przepisów o pomocy społecznej.
-
Art. 163
- § 1. Opiekun może żądać od pozostającego pod opieką zwrotu nakładów i wydatków związanych ze sprawowaniem opieki. Do roszczeń z tego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
- § 2. Roszczenia powyższe przedawniają się z upływem lat trzech od ustania opieki lub zwolnienia opiekuna.
- § 3. Przepis art. 162 § 3 stosuje się odpowiednio.
-
Art. 175
- Do opieki nad ubezwłasnowolnionym całkowicie stosuje się odpowiednio przepisy o opiece nad małoletnim z zachowaniem przepisów poniższych.
Biorąc powyższe pod uwagę, powinna udać się Pani do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym wyjaśnia Pani zasady przyznawania w/w świadczenia, zapewne będzie potrzeba złożenia także stosownego wniosku do Sądu Rodzinnego, który sprawuje nadzór nad wykonywaniem przez Pani opieki.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik