Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek na dziecko jako rodzina zastępcza

14.08.2016
Autor: Barbara

Witam. Od stycznia opiekuję się niepełnosprawnym dzieckiem. Od kilku dni posiadam już orzeczenie sądowe o ustanowieniu tymczasowej rodziny zastępczej. Dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności 10-N, 01-U, 02-P. Jestem rodziną zastępczą nie spokrewnioną z dzieckiem, OPS odmawia przyznania zasiłku pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko. Czy jest możliwość skorzystania z tego zasiłku jako niespokrewniona rodzina zastępcza lub z innego zasiłku celowego?

Szanowna Pani,

Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych ustalają krąg osób, które mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Są to:

  1. matka albo ojciec,
  2. opiekun faktyczny dziecka,
  3. osoba będąca rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. inne osoby, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jak można zauważyć, osoba będąca rodziną zastępczą niespokrewnioną nie jest niestety uprawniona do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego.

W razie wątpliwości proponujemy kontakt z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas