Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a bezpłatna praktyka

14.08.2016
Autor: Agnieszka

Witam. Od grudnia 2015 roku pobieram świadczenie pielęgnacyjne na 7-letnią córkę. Świadczenie mam przyznane na 2 lata. 7 lat temu ukończyłam studia. Chciałabym iść na bezpłatną praktykę do placówki państwowej na pół etatu, lecz nie wiem, czy przez to nie stracę świadczenia. Mam 35 lat. Dziecko będzie miało zapewnioną opiekę. Bardzo proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

Niestety, nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć Pani na pytanie. W myśl przepisów ustawy, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli opiekun dziecka nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przepisy także określają, kiedy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje.

Wg informacji podanych w pytaniu, nie występują wprost okoliczności, które mogłyby powodować utratę świadczenia, w dalszym ciągu bowiem m.in. nie podejmuje Pani zatrudnienia, by sprawować osobistą opiekę nad córką. Jednakże można mieć wątpliwości, czy podejmując praktyki w wymiarze połowy etatu w dalszym ciągu będzie spełniana druga przesłanka, tj. sprawowanie osobistej opieki nad osobą niepełnosprawną. Ocena zależy wyłącznie do organu wypłacającego świadczenie.

Dlatego nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas